KONDA: Açıklayamadığımız şeyler var

Referandum analizinde Doğu illerindeki sandıklarla ilgili çok garip durumlar ortaya çıktı.
KONDA'nın referandum raporunda "Geçersiz oyların en düşük olduğu iller genellikle batı illeriyken, en yüksek geçersiz oyun olduğu illerin tümü ‘hayır’ oylarının ağırlıklı olduğu Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

KONDA'nın yüzde 48.59'luk 'Hayır' oyuna karşılık yüzde 51,41'le 'Evet' oyuyla cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kabul edildiği referanduma ilişkin sandık ve seçmen analizi yayınlandı.

Analizde, "Geçersiz oyların en düşük olduğu iller genellikle batı illeriyken, en yüksek geçersiz oyun olduğu illerin tümü ‘Hayır' oylarının ağırlıklı olduğu Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde görülmektedir" denildi.


T24'ten İnan Ketenciler'in haberine göre, 16 Nisan'a ilişkin tahminleri referandum sonuçlarıyla çakışan KONDA'nın analizinde, geçersiz oy tartışmalarının yargıya taşındığı referanduma ilişkin olarak "Bu illerdeki geçersiz oy yüksekliğinin ne kadarının bilinçli bir protesto sonucu olduğu ne kadarının sandık kurullarının insiyatifleriyle oluştuğunu kestirmek güç olsa da özel olarak odaklanılması gereken sandıkların olduğu iller olduğu da açıktır" ifadelerine yer verildi.

"Orta Anadolu/Karadeniz'de bir coğrafyanın tüm ilçelerinde geçersiz oy oranlarının ülke ortalamasının en altında olduğu görülmektedir. Bu ilçelerde ‘Evet' oyları çok büyük çoğunlukla baskındır ve açıklayamadığımız bir durum ortaya çıkmaktadır" denilen analizde "Doğu ve Güneydoğu'daki ilçelerin büyük çoğunluğunda ise geçersiz oy oranları ülke ortalamasından yüksek seviyededir ve bu ilçelerde de ‘Hayır' oyları ağırlıktadır" tespiti yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ