Kılıçdaroğlu’ndan ‘Demirtaş’ yorumu: AİHM kararına uymamız lazım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Hukuk devletine saygılı yönetim var algısını yaratmak istiyorsak, AİHM kararına uymamız lazım, uyuyoruz da zaten. Veya onun karşılığında tazminat ödeniyor. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin.”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AİHM’in Demirtaş’a ilişkin verdiği tahliye edilmesi yönündeki kararla ilgili “AİHM kararına uymamız lazım. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin” değerlendirmesinde bulundu.


ERDOĞAN: AİHM’İN KARARI BİZİ BAĞLAMAZ 

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, köşesinde Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki sözlerine yer verdi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz, biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” sözleriyle tepki gösterdiği AİHM kararıyla ilgili şunları söyledi:

‘GÖNÜL İSTERDİ Kİ BU KARARI AYM VERSİN’

“Dünyada hukuk devletine saygılıyız… Hukuk devletine saygılı yönetim var algısını yaratmak istiyorsak, AİHM kararına uymamız lazım; uyuyoruz da zaten. Veya onun karşılığında tazminat ödeniyor. Dolayısıyla kararın içeriğini görmeden, bilmeden bir şey diyemem. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin; öncelikle görüşüp bir hukuksuzluk, haksızlık varsa önce o ortaya koyabilseydi…”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ