Kılıçdaroğlu’ndan 13 maddelik korona paketi: KHK’lı sağlık çalışanları iade edilmeli

Kılıçdaroğlu, koronavirüsle salgınıyla ilgili 13 maddelik öneri paketinde KHK ile ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmesini istedi. Önemli ekonomik talepler de pakette.
Parti genel merkezinde koronavirüs ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, hükumete koronavirüs konusunda alınacak tedbirlerle ilgili önerilerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli” dedi.


Kız kardeşi Fikriye Dalgıç’ın vefatı nedeniyle taziyelerini iletenlere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, salgınla ilgili şunları kaydetti: “Ülkemiz tüm dünya gibi salgına karşı amansız bir mücadele veriyor. Sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Bu salgını dayanışma içinde hep birlikte yeneceğiz”

Kılıçdaroğlu, 13 maddelik koronavirüs ile mücadele önerilerini şöyle sıraladı:

İHRAÇ EDİLENLER GÖREVİNE İADE EDİLMELİ

“1. 5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı.

2. Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli.

3. Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli.

4. Askeri hastaneler yeniden açılmalı.

5. Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli.

a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası’nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.

b. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.

KİRALAR KARŞILANMALI, KREDİ KARTI BORÇLARI ERTELENMELİ

6. Geçici olarak kapatılan işyerlerinde

a. Kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı,

b. Çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı,

c. İşçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli.

7. Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli.

8. Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı.

9. Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı.

10. Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.

YOKSULLAR, İŞSİZLER İÇİN 2 BİN LİRALIK GELİR GÜVENCESİ

11. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.

12. Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı.

13. Kamu ve özel işbirliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL’ye çevrilmeli.

Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte dayanışma içinde yardımlaşarak bu salgını yeneceğiz.”

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ