Kılıçdaroğlu: Erdoğan, öğretmenlere maaş vermemek için kararnameyi çıkarmıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 20 bin öğretmenin atanmasıyla ilgili kararnameyi ‘maaş ödememek’ için çıkarmadığını söyledi.


Kılıçdaroğlu, “Bu öğretmenler aylık almasın diye kararnameyi çıkarmıyor. Okullar kapalı, şimdi kararnamesini çıkarırsa bunlar aylık alacak.” ifadelerini kullandı.

CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Kemal Kılıçdaroğlu, aralarında sağlık çalışanından apartman görevlisine, kuryeden maden işçisine farklı sektörlerde çalışan 12 emekçi ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir buluşma gerçekleştirdi. Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen görüşmede Kılıçdaroğlu, işçilerin bayramını kutladı, dile getirilen sorunlarını da dinledi.


DEVLET, EVLERE TEMİZLİĞE GİDEN KADINLARA ULAŞTI MI?

Evlere temizliğe giden kadınların sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, yaptıkları tespitlere göre Türkiye’de bu şekilde çalışan 1 milyona yakın kadın bulunduğunu bildirdi. Bu kişilerin çoğunun sigortasız olduğuna dikkati çeken CHP lideri, “Bunlar aldıkları 3-5 kuruşla geçiniyorlardı, acaba bunlara devlet ulaştı mı, bir şekliyle katkıda bulundu mu? Bin lira verileceği ifade ediliyor mu? Bunlara verildi mi? Bu konuda hala kafamızda çok büyük sorular var. Bunların hepsinin sigortalı, kayıtlı olması lazım.” diye konuştu.

ERDOĞAN NİYE O KARARNAMEYİ ÇIKARMIYOR?

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Recep Tayyip Erdoğan 20 bin kişinin (öğretmen) atanmasıyla ilgili kararnameyi çıkarmıyor. Niye? Çünkü bunlar aylık almasın diye. Okullar kapalı, şimdi kararnamesini çıkarırsa bunlar aylık alacak. Ama bunlar işsiz, ataması çıktı diye dolayısıyla işinden ayrılmış kişiler bunlar. Olay insan merkezli düşünülmüyor. Her şey rant merkezli olduğu için insan, öğretmen rahatlıkla feda edilebiliyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ