Kılıçdaroğlu: Enes'in anlattığı gibi zorla inanç dayatmasına karşıyız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, intihar eden Enes Kara ile ilgili açıklama yapmadığı eleştirilerine yanıt verdi: "Oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem."

Arkasında, Elazığ'da kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskı ve gelecek kaygılarını anlattığı video ve bir mektup bırakarak intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Enes Kara’nın ölümüyle ilgili paylaşım yapmayan CHP lideri Kılıçdaroğlu eleştirilere yanıt verdi.  Kılıçdaroğlu dünkü grup toplantısında değinmediği Enes Kara'nın ölümüne ilişkin attığı Twitter mesajında şöyle demişti: 

“Gençlerimizle ilgili canımızı yakan olgular söz konusu olunca, paylaşacağımız içeriklerde hepimiz sorumlu davranmak zorundayız. Bana kızanları anlıyorum ama etik sebeplerden dolayı paylaşım yapmayacağım. Zamanı gelince gereken yapılacaktır. Tepkileri anlıyor ve saygı duyuyorum. Bu tarz haberleri paylaşmakla ilgili bilimsel makaleler söz konusudur. Oluşan öfkeyi politik puana döndürme adına, bilimin uyarılarına kulak asmamayı doğru bulmuyorum.”


Halk TV yazarı Fikret Bila, Kılıçdaroğlu'na konuyla ilgili düşüncelerini sordu. Bila'nın yazısından bir bölüm şöyle: 

 "Önce Enes’in videosunu izleyip izlemediğini sordum.

“İzlemez olur muyum” dedi, “Elbette izledim ve içim parçalandı. Çok üzüldüm. Enes gibi gençleri bizim iktidarımız kurtaracak.”

Kılıçdaroğlu’na yöneltilen eleştirileri anımsattım.

“Olay cemaat evinde geçtiği için oy kaygısıyla yeterli tepki vermediğiniz eleştirisi var. Ne diyorsunuz?” sorusunu yönelttim. Şu yanıtı verdi:

“Eleştirilere elbette saygım var ama ilgisi yok. Bir iki nedenle hassasiyet gösterdim. Birincisi bilim insanlarının, psikiyatristlerin, psikologların bu tür olayların yazılması, dillendirilmesi konusunda uyarıları var. Bilimsel makaleleri var. Ben bilim insanlarının uyarıları konusunda hassasiyet gösterdim. İkinci olarak da çok acı, çok üzücü, yürek parçalayan bir olayı hemen sıcağı sıcağına siyasete konu etmeyi etik bulmadım. Hepsi bu. Yoksa ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem. Bugüne kadar da hiç çekinmedim. Doğru bildiğimi söyledim, söylemeye de devam edeceğim.”

...

Kılıçdaroğlu, “tarikat ve cemaatlerin gençler üzerinde kurdukları baskıyla, dayattıkları inanç ve yaşam tarzıyla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz” soruma da şu karşılığı verdi:

“Biz düşünce ve inanç özgürlüğüne saygılıyız. Gençler istedikleri gibi düşünme, istedikleri gibi inanma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Ancak Enes’in anlattığı gibi gençlerimize düşünce ve veya inancın zorla dayatılmasına da sonuna kadar karşıyız. Gençlerimiz özgür ortamlarda, güven içinde arkadaşlarıyla konuşabilmeli, tartışabilmeli istediği düşünceyi, inancı dile getirebilmeli, yaşayabilmeli. Hiçbir baskıyla, müdahale ile karşılaşmamalı. Biz gençlerimize özgürlük vaat ediyoruz ve bunu sağlayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Onları özgürce yetiştirmek, istedikleri düşünceye, inanca, yaşam tarzına sahip olmalarını sağlamak, bilimsel eğimle donatmak bizim görevimizdir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ