Kılıçdaroğlu: Darbe hukukundan arındırılmış anayasa ve hukuk sistemi istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe hukukundan arındırılmış bir anayasa ile hukuk sistemi istediklerini açıkladı.
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Kılıçdaroğlu, demokratik parlamenter sistemi savunduklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yapılacak olan revizyonu tartışmaya açık olduklarını dile getirdi.


DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ

Kılıçdaroğlu, “Bu rejimi istemiyoruz demokratik parlamenter sisteme dönelim dediğimiz zaman bize deniyor ki ‘Siz eski sistemi mi istiyorsunuz.’ Hayır! Bizim istediğimiz, darbe hukukundan arındırılmış bir anayasa, darbe hukukundan arındırılmış bir hukuk sistemidir” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ EN İYİ ABD’DE UYGULANIYOR

Başkanlık sisteminin en iyi ABD’de uygulandığını savunan Kılıçdaroğlu, “Bizim istediğimiz demokrasi. En güzel başkanlık sistemi Amerika’da var. Oturalım konuşalım, oradaki başkan büyükelçi bile tayin edemiyor. Onu da tartışalım. Devasa kurumlar var orada. O kurumların benzeri Türkiye’de olmalı” dedi.

DARBE HUKUKUNDAN ARINDIRILMIŞ BİR SİSTEM

CHP lideri, eski sisteme yönelik eleştirileri nedeniyle, “Fikir mi değiştirdi, başkanlık sistemini mi istiyor?” sorularına ise şu yanıtı verdi: ‘Bu rejimi istemiyoruz demokratik parlamenter sisteme dönelim’ dediğimiz zaman bize deniyor ki ‘Siz eski sistemi mi istiyorsunuz.’ Hayır! Bizim istediğimiz, darbe hukukundan arındırılmış bir anayasa, darbe hukukundan arındırılmış bir hukuk sistemidir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ