KHK’lılar seçim kurullarında görevlendirildi: Yeni iptal gerekçesi mi?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde KHK’yla ihraç edilen kişilerin ilçe seçim kurullarında görevlendirildiği açıkladı. “Seçimi bir daha iptal etmek için mi” yapıldığını sordu.
AKP, KHK’lılar oy kullanmasın diye başvuru yaparken, KHK’lıların yakınları sandık kurullarında görev almış diye seçim iptal edilirken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) KHK ile ihraç edilen iki kişi seçim kurullarında görevlendirdi.


KHK’LI BAŞKOMİSER KARTAL İLÇE SEÇİM KURULU’NDA GÖREVLENDİRİLDİ

Gergerlioğlu, kendisine bu yönde iki başvuru yapıldığını ifade etti. Gergerlioğlu, başvurulardan birinin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yla ihraç edilmiş bir baş komiserin Kartal ilçe seçim kurulunda görevlendirildiği yönünde olduğunu belirttti.

BENDE ŞAŞIRDIM GİDİP SORDUM EVET DEDİLER

Gergerlioğlu, “KHK’yla ihraç bir komiser bana bu bilgiyi ulaştırdı ve ‘seçimde bana görev verdiler. Bende şaşırdım. Gidip sorduğumda da evet sen görevlisin dediler’ dedi. Kendisi şaşırıp gidip sorduğunda Kartal ilçe seçim kurulunda görevli olduğuna dair belgeyi göstermişler” diye konuştu.

KHK’LIYA SANDIK KURULU BAŞKANLIĞI TEKLİF EDİLDİ

YSK’nın seçim kurullarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettiğini hatırlatan Gergerlioğlu, “Seçimi bir daha iptal etmek için mi bunu yapıyorlar. Akıllara bu soru da geliyor. AKP YSK’ya başvuruyor diyor ki KHK’lılar oy da kullanmasın. Bu adamlar yemesin, içmesin, yok olsunlar anlayışıyla müracaat ediyor. Bu konuda KHK’lının yakını sandık kurulu başkanı olmuş diye seçimi iptal eden YSK şuanda KHK’lıya sandık kurulu başkanlığı isteği gönderiyor. Bu ne kadar hukuk dışı bir devlette yaşadığımızı gösteren son örnek. Bunlar bizim elimizde belge olarak var. Maalesef bu hadiseler oluyor” şeklinde konuştu.

KHK’LILAR TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜ

Gergerlioğlu, KHK’lı seçilmişlerin mazbatalarının iptal edilmesi gibi YSK’nın verdiği tartışmalı kararları da hatırlatarak, “Yüzbinlerce kişinin oyunu çöpe attılar. İnsanlar tuzağa düşürüldü ve KHK’lı birçok belediye başkanının mazbatası seçim iptali de yapılmadan, çok az oy alan adaya verildi. Böyle bir skandala imza attılar. Ardından İstanbul seçimleri geldi. Bu seçimlerde de iktidar partisi kaybettiği için ‘KHK’lılar seçim kurulu, sandık başkanı olmuş’ dediler. Hatta dediler ki KHK’lıların yakınları seçim sandık kurulu başkanı olmuş” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ