Kemal Kılıçdaroğlu uyardı: Orta direk çökerse çadır çöker, esnaf ve çiftçi kan ağlıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin ekonomik buhran yaşadığını belirtti. Salgının faturasının orta direğe kesildiğini vurguladı. “Orta direk çökerse çadır çöker. Dolarla ihale alanların, dolarla ücret alanların gelirleri artıyor” dedi.


Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerine el koyma planına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Benim anladığım İş Bankası’nın prestijini kullanmak istiyorlar ama bunu yapmanın Türkiye’ye maliyeti ağır olacak” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, pazartesi günü ekonomiyle ilgili basın toplantısı düzenleyip ‘buhrandan çıkış çağrısı’ yapacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, gündemdeki konularla ilgili şunları söyledi:

İŞ BANKASI’NIN MALİYETİ AĞIR OLACAK


“Gelecek düzenleme nedir bilmiyoruz ama kısa süre önce Türk Tarih Kurumu’na Ensar Vakfı’ndan birini getirdiler biliyorsunuz. Her darbe döneminde Atatürk’ün hisselerine müdahale olmuştur. Kenan Evren de müdahale etmek istedi. Atatürk’ün vasiyeti hiç kimsenin dokunmadığı, saygı duyduğu Atatürk’ün iradesidir…Peki niçin bunu yapıyorlar? CHP olarak biz para alsak cezalandırma olsun da öyle bir şey yok. Bunu Erdoğan da söyledi. CHP’ye aktarılan bir para yok. Benim anladığım İş Bankası’nın prestijini kullanmak istiyorlar ama bunu yapmanın Türkiye’ye maliyeti ağır olacak. Gerçi bankacılık sistemine hükumet BDDK üzerinden müdahale ediyor zaten. Erdoğan’ın onay vermediği hiçbir genel müdür yardımcısı atanmıyor. İş Bankası Yönetim Kurulu’na CHP tarafından atanmış isimler ABD’de master yapmış, hesap uzmanlığı yapmış, devletin en önemli görevlerinde bulunmuş, bağımsız isimlerdir. Bu isimler, AK Parti iktidarı döneminde bürokrat olarak çalıştılar.

ERDOĞAN, GÜNDEMİ SAPTIRIYOR

Erdoğan yaşanan ekonomik sıkıntıları CHP halka anlatmasın diye gündemi saptırıyor. Pazartesi günü bir basın toplantısı ile buhrandan çıkış çağrısı yapacağım. İçeride ve dışarıda neler yapılması gerektiğini anlatacağım. Biz yine iyiliğimizi yapalım da… CHP, hiç öneride bulunmuyor hep eleştiriyor diyorlar. 2018 Ağustos’ta krizin başlangıcında iktidar bunları yapsın diye 13 maddelik öneri açıklamıştım. Bu da onun gibi öneriler ve yapılması gerekenlerden oluşuyor. Erdoğan, Ekonomik ve Sosyal Konsey’i zaten gözden çıkarmıştı. ESK’yı toplamıyor; bir itiraz gelmesini istemiyor. Erdoğan için en tehlikeli olan budur zaten. Yanlışı söyleyene, farklı bir düşünceyi dile getirene tahammül edemiyor. O da Türkiye’yi uçuruma sürüklüyor. Doğal gaz fiyatları dünyanın her yerinde düşüyor; bizde artıyor. Yapılan anlaşmalarla boru hatlarından bizim aldığımız doğal gaz 100 liraysa Avrupa’nın aldığı 50 TL. Kendi halkını kazıklayan bir yönetim olur mu Allah aşkına?

ORTA DİREK ÇÖKERSE ÇADIR ÇÖKER

Türkiye bir buhran yaşıyor. 2018’den başlayarak, 2019’da hiçbir önlem alınmadığı için bu buhran yaşandı. Pandemi bunun tuzu biberi oldu. İçeride ise bütün fatura orta direğe kesilmiş durumda. Çadırın orta direği çökerse çadır çöker. Esnaf, çiftçi kan ağlıyor. Beş kişilik bir ailede baba-anne-çocuklar işsiz ve bu ailede hiç kimse birbirinin yüzüne bakamıyor. Tarihin en büyük boşanmaları yaşanıyor. Dolarla ihale alanların, dolarla ücret alanların gelirleri artıyor. Kahveci, simitçi, pastaneci işini kapattı; oturduğu yerde borcu artıyor. Kirasını, giderlerini nasıl ödeyecek? 6 milyon Suriyeliyi beslediniz; 2 milyon esnafı göz ardı ettiniz. İcra daireleri kapalı, açılınca ne olacak? Mücbir sebep diyecekler. Geliri olmayan adam, nasıl ödeyecek borcunu?

ERDOĞAN KAVGA ETMEMİZİ İSTİYOR

En etkili yolun bu olduğuna inanıyorum. Sorunu ortaya koymakla birlikte çözümü de söyleyen tavrımızı sürdüreceğiz. İktidar-Erdoğan, bizim yumuşak tavrımızdan müthiş rahatsız. Kavga etmemizi istiyor; sokağa çıkmamızı istiyor. Bizim tek hedefimiz bu ülkenin demokratik standartlarının yükselmesi. Hiçbir çocuğun yatağa aç gitmemesi. Kavgadan bu millet bıktı. Halkımızın pandemi sürecinde oturup düşünmesi lazım. Ne oldu da ülke bu hale geldi? Merkez Bankası’nın kefen parasını bile harcadılar. Önyargılarımızdan da arınmamız gerekiyor. Tarafsız, objektif olmamız lazım. Bunu biz yerel seçimde başardık. Türkiye’de bütün vatandaşlarımız şunu gördüler: Bütün engellemelere rağmen, CHP’li belediyeler çalışıyor. İktidar olsaydık çok daha başarılı sonuçlar çıkacaktı. Başarıya ihtiyaç var. Gücü üretimden alacaksınız. Yeni bir hikayeye ihtiyaç var ve onu da biz yazacağız. Bu, tarihin bize yüklediği sorumluluktur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ