Karamollaoğlu'nun açıklamalarına üzülen Erdoğan, iade-i ziyaretten vazgeçmiş

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki görüşmeye ilişkin Saadet lideri Karamollaoğlu'nun yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü, iade-i ziyaretten vazgeçtiğini duyurdu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamaları, AKP MKYK toplantısının da gündem maddeleri arasında yer aldı. Kulis bilgilerine göre Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, Karamollaoğlu’nun ikili görüşmesi sonrası açıklamalarının doğru olmadığını ifade etti.

Karamollaoğlu’nun görüşme sonrasındaki açıklamalarını üzüntüyle karşıladığını belirten Erdoğan, Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre bu konuda şunları söyledi: "Temel Bey’in yaptığı açıklamalar maalesef gerçeği yansıtmıyor. Burada tek doğru olan 50+1 açıklaması. Bunun dışındaki açıklamalarından dolayı maalesef çok üzgünüm. Biz bu görüşmede iki kişiydik. Sadece Temel Bey ve ben vardık. İade-i ziyaret düşünüyordum, ancak bu sakıt (geçersiz) oldu."


Aynı toplantıya ilişkin Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre ise Erdoğan, özellikle son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin yüzde 50+1 şartını sağlamakta 'zorlu' bir ortam yarattığını ancak bu anlamda bir revizyona gerek olmadığını; bu durumun AKP teşkilatlarının sahada daha çok çalışmasıyla aşılabileceğini söyledi.

Haberde, Erdoğan'ın MKYK toplantısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'helâlleşme' açıklamasına da tepki göstererek, “Sadece günü kurtarmak istiyor. Hangi biriyle helâlleşecekmiş? Menderes ile nasıl helâlleşecek? Dersim’le, Kürtlerle nasıl helâlleşecek?” ifadelerini kullandığı belirtildi.

NE KONUŞULMUŞTU?

Karamollaoğlu, Beştepe'de Erdoğan'la yaptığı görüşmeye ilişkin, şunları aktarmıştı: "Erdoğan sistemi 'istikrar' için savundu, sadece '50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık' dedi.

Aksaklıkları da ifade ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, ekonomik yönden de dış politikadaki gelişmeler yönünden de her şeyin dört dörtlük olduğu kanaatinde. Hiç problem görmüyor kendisi. Ben dedim ki, “Size gelen bilgilerde en azından yanlışlıklar, farklılıklar olabilir.” O aynı kanaatte değil."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ