İşte 23 Haziran’ın kaybedenleri

23 Haziran İstanbul seçiminin kazananı, rakibi Binali Yıldırım’a 800 binin üzerinde fark atan Ekrem İmamoğlu’ydu. Seçimin kaybedenleri listesi ise epeyce uzun…
İmamoğlu’nun 13 bin oyla kazandığı 31 Mart seçimini YSK’ya kurduğu baskıyla yenileten Tayyip Erdoğan, siyasi geçmişindeki en büyük yenilgiyi alarak kaybedenler listesinin bir numarası oldu.

İşte 23 Haziran’ın kaybedenleri…

TARİHİ YENİLGİNİN MİMARI: TAYYİP ERDOĞAN


1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyaset vitrinine çıkan Erdoğan, 31 Mart’ın ardından ikinci yenilgisini açık farkla 23 Haziran’da İstanbul’da aldı. İmamoğlu’nun 13 bin oy farkla kazandığı seçimi, parti kurmaylarının ‘kaybederiz’ uyarılarına rağmen ‘1 Kasım 2015’teki gibi kazanırız’ deyip iptal ettirdi. YSK’nın 6 Mayıs’taki iptal kararı sonrası parti stratejisi gereği ortalıklarda gözükmedi. Anketlerde Binali Yıldırım’ın farkı kapatamadığını görünce son hafta sahaya indi. İmamoğlu’na yönelik VİP tartışması, “ceza alırsa başkanlığı düşer”,” kazansa da iş yapamaz” ve Öcalan’ın İmralı mektubu hamleleri de ters tepti. İmamoğlu’na Pontus yakıştırması yapan partisine tepkisini Karadenizliler sandıkta gösterdi. AKP’nin 23 Haziran’da aldığı tarihi yenilginin mimarı oldu.

MİTİL’İ İŞE YARAMADI: DEVLET BAHÇELİ

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart öncesi ‘beka’ söylemiyle adeta AKP’nin eline kolunu bağladı. 31 Mart’ın iptaline destek verdi. 23 Haziran öncesi beka söylemini terk etti. Yıldırım’a “İstanbul’a mitili atacağım” diyerek destek verdi ancak İstanbul’da 2 gün kalabildi, Mehter marşıyla Ankara’ya döndü. Öcalan’ın İmralı mektubuna sessiz kalarak milliyetçi tabanın tepkisini çeken Bahçeli, seçimin kaybedenleri arasına girdi.

KÜRTLER ONU DİNLEMEDİ: ABDULLAH ÖCALAN

İmralı’dan devlet aracılığıyla gönderdiği, Erdoğan’ın canlı yayınında duyurulan ‘tarafsız kalın’ mektubu karşılık bulmadı. HDP’li ve Kürt seçmen İmamoğlu’na oy verdi.

ERDOĞAN’IN GEMİ ARKADAŞI: DOĞU PERİNÇEK

22 Haziran’da “Erdoğan ile aynı gemideyiz” açıklaması yapan Doğu Perinçek, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu en sert şekilde eleştiren isimlerdendi. İmamoğlu’nun “İstanbul Ankara’dan yönetilemez” diyerek AKP’yi eleştirmesine sinirlenen Perinçek, “İstanbul asıl Washington’dan yönetilemez” dedi. Perinçek’in tüm bu saldırgan açıklamaları, İstanbullular üzerinde etkili olmadı.

DÜŞMAN BAŞINA: YANDAŞ MEDYA

Bizzat Erdoğan tarafından kurulan yandaş medya da 23 Haziran’ın kaybedenlerinden oldu. Yayınlarına AKP yöneticileri ve tabanı dahi itibar etmedi. Binali Yıldırım yandaş medya yerine muhalif kanalları tercih etti. İmamoğlu’nun diplomasını gündeme getiren havuz medyası ise, Erdoğan’ın varlığı tartışma konusu olan diplomasını yeniden akıllara getirerek, ‘başkan’ın kalesine gol attı.

BU İŞTE BİR BAS’İT’LİK VAR: ORDU VALİSİ

İmamoğlu’nu Ordu Havalimanı VİP’inden geçirmeyen Vali Seddar Yavuz, İstanbul seçimlerinin bir numaralı gündemi oldu. Vali Yavuz, ‘it’ tartışmasıyla AKP’ye gollük pas verdiğini düşündü ama çıkarttığı tartışma da AKP’nin kazanmasına yetmedi.

YARGININ HİÇ İTİBARI KALMADI: YSK

31 Mart seçimlerini AKP’nin uydurduğu gerekçelerle iptal eden Yüksek Seçim Kurulu da 23 Haziran’ın kaybedenleri arasında. Yargının yiten itibarına bir taş da YSK tarafından 6 Mayıs kararıyla konuldu.

BİR ŞEYLER OLDU: ALİ İHSAN YAVUZ

“Hiçbir şey olmasa da bir şeyler oldu” açıklamasıyla 31 Mart’taki seçimlerde usulsüzlük iddiasında bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz,  iddiasını bir türlü ispat edemedi. Yavuz, YSK’ya yaptığı itiraz sonrası yenilen İstanbul seçimlerinde 13 binlik oy farkının 800 bine çıkmasına sebep olanlardan. Yavuz, 23 Haziran’ın kaybedenlerinden oldu.

TABİ Kİ EN BÜYÜK MAĞDUR: BİNALİ YILDIRIM

Bakanlık, başbakanlık ve TBMM Başkanlığı görevlerinden sonra İstanbul adaylığını içine sindiremediği görüntüsü verdi. 31 Mart’ta seçmende kırılmaya neden olan Erdoğan’ın açıklamalarını tamir edemedi. Aslında 31 Mart’ın yenilenmesini istemiyormuş gibi bir hava verdi.  “Çok basit çaldılar… En büyük mağdur benim” dedi ama kimseyi inandıramadı. Seçmende İstanbul seçimlerinin haksız yere iptal edildiği algısının önüne geçemedi. İmamoğlu’nun Ordu’da yaşadığı VİP olayına umut bağlayan açıklamalar yaptı. Ortak canlı yayındaki performansı İmamoğlu’yla olan oy farkını indirmeye yetmedi. İstanbul’u CHP’ye tarihi bir oy farkıyla kaptıran isim olarak tarihe geçti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ