İmamoğlu, siyasi iktidarı böyle eleştirdi: Freni boşalmış bir kamyona benzetiyorum

İstanbul’da düzenlenen Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuşan İmamoğlu, “Akıllı bir siyasi yönetimin yapmaması gereken uygulamalar var. Ben bunu, yokuş aşağı duvara toslamak üzere freni boşalmış bir kamyona benzetiyorum” sözleriyle iktidarı eleştirdi.
İstanbul Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Maltepe Ekonomi Forumu’nda “Dünyada ve Türkiye’de Kentleşme Olgusunda Yaşanan Dönüşümler” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye siyasetinde yaşanan sıkıntılara değindi. İmamoğlu, şehirde insanların varlığına değer veren, onları düşünen bir anlayışı ortaya koymuş biri olduğunu, aslında bütünüyle bunların kendilerine bir devrim, değişim ve dönüşüm fırsatı verdiğini, bunu belediye başkanlarının iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.


Boğaziçi’ndeki imar yetkisi konusuna değinen İmamoğlu, “Kanunları yok sayma, mecliste kabul ettirme çabası var. ‘Bunu biz böyle yaparız, geçiririz böyle olur’. Olmaz kardeşim, bu millet buna izin vermez.” şeklinde AKP’nin çıkartmaya çalıştığı yasayı eleştirdi.

“Elimizde büyük bir panzehir var, şeffaflık” diyen İmamoğlu, “Ne olursa olsun, vatandaşın önüne aktardığımız her türlü hususta muazzam bir vicdan işler. Şehre her unsuru mal etmek, onun paydaşı yapmak ve birlikte çözüm üretmek şart. Tabii kavga etmeden, gerektiğinde gereken cevabı vermemiz gerekiyor. Asla bir korku dili değil, tümüyle sevgi ve şefkatle bunu yapmamız gerekiyor. Akıllı bir siyasi yönetimin yapmaması gereken uygulamalar var. Ben bunu, yokuş aşağı duvara toslamak üzere freni boşalmış bir kamyona benzetiyorum. Diyelim ki kentleri kaybedecekler. 3 ayda susuzluk sorunu yaşıyor. Hangi sorunun nereden geldiğini, ne kaynaklı olduğunu bilirler. Bir zam meselesinin kaynağının bile ülke ekonomisinin ana parametrelerinden kaynaklandığını bilirler. O bakımdan tümüyle biz gerçekçi davranacağız.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ