'Hulusi Akar söyledi, AKP Esad yönetimiyle görüşecek'

AKP hükümetinin Suriye'ye başlattığı askeri harekatta yedinci güne girildi. Harekatın yedinci gününde ABD, Avrupa Birliği ve Almanya'dan gelen haberler piyasalarda şok etkisi yaratacağa benziyor.
ABD, üç bakana yaptırım kararı aldığını açıkladı. AB ise silah satışının durdurulması tavsiyesinde bulundu. Analistlere göre Trump'ın yaptırım kararından daha fazla zarar verecek olan darbe ise Almanya'dan geldi. Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye'ye açacağı fabrika yatırımını harekat nedeniyle erteleme kararı aldı.


Suriye ordusunun SDG ile anlaşması ve Türkiye'nin operasyon yapmayı planladığı bölgelere giriş yaparak bölgeyi kontrol altına alması da tüm dengeleri değiştirdi.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in iddiasına göre "Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP lideri Kılıçdaroğlu’ya, Esad yönetimi ile kurumlar üzerinden görüşme yapılacağını iletti."

Akar Suriye’ye yönelik askeri operasyon hakkında bilgi vermek için İYİ Parti lideri Meral Akşener ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmişti.

Hükümet ile CHP arasındaki görüşmede CHP heyetinin en önemli talepleri arasında bulunan “Esad yönetimi ile görüşün” ifadelerini değerlendiren Akar'ın bu görüşmenin yapılacağını söylediği ileri sürülüyor.

Suriye askerlerinin YPG ile anlaştığı ve operasyonun yapılacağı bölgelere gireceğine yönelik gelişmelerin de değerlendirildiğini ifade eden Akar, bu konu hakkında da Rusya Savunma Bakanı ile görüşüldüğünü paylaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ