HDP'ye yargı operasyonu: Sezai Temelli'ye vekilliğini düşürecek 'terör' soruşturması

Yerel seçimler yaklaşırken HDP üzerindeki iktidar destekli yargı baskısı artıyor. Son günlerde Hürriyet üzerinden çarpıtma haber ile hedef alınan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'ye bu kez de 'terör soruşturması' açıldı.
Sözcü'nün haberine göre, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Temelli hakkında, "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.


Soruşturma kapsamında hazırlanan dosya, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için yetkili olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Temelli hakkında açılan soruşturmanın, 31 Ocak günü Tunceli’de katıldığı partisinin aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle açıldığı kaydediliyor.

Söz konusu aday tanıtım toplantısında PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında övücü sözler söylediği ve konuşmanın çeşitli bölümlerinde "propaganda yaptığı" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Temelli’nin dokunulmazlığının kaldırılması için dosya hazırlandı.

Hazırlanan dosyanın, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasında yetkili olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği belirtiliyor. Yine aynı toplantıda konuşma yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu’nun da yine 'terörü övdüğü' iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ifade ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ