HDP'nin 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne polis ablukası

Parkın çevresine akrep tipi zırhlı araçlar ve TOMA’lar da getirildi
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 25 Temmuz’da Diyarbakır, Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı ve bugün sekizinci gününe giren 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' İstanbul'da devam ediyor.

Yoğurtçu Parkı’ndaki eyleme yönelik polis sabah erken saatlerden itibaren, parkın etrafını Toma ve Akrep tipi araçlarla çevirdi.

İnsanlar grup toplantısı için toplanıyor


Saatt 11.00 itibariyle HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde gerçekleştireceği Meclis Grup toplantısına katılmak için insanlar parkın etrafında toplanmaya başladı. Polis parka girişe izin vermiyor.

HDP'li vekillerin Kadıköy ilçe binasından yürüyerek geleceğinin duyuruldu. bunun üzerine park etrafında bekleyenler vekillerle yürümek için alandan ayrıldı.

Yürüyüş başladı

HDP'nin Kadıköy Halitağa caddesinde bulunan ilçe binasından çıkan vekiller, 11:50'de Yoğurtçu parkına yürüyüşe başladı.

ürüyüşe katılan vekiller Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan, Hüda Kaya, Ayşe Acar Başaran, Mithat Sancar,  Serpil Kemalbay ve Nadir Yıldırım.

Yürüyüşe yol kenarında bulunan insanlar da alkışlarla destek verdi.

Parka girişe izin yok

Halitağa caddesinden çıkıp Süleymanpaşa sokağı üzerinden Yoğurtçu parkına yürüyen vekillerin yolu polis tarafından Hasırcıbaşı caddesinde kesildi. Mithat Sancar ve Filiz Kerestecioğlu polis yetkilileriyle yolun açılması için konuştu anacak barikat kaldırılmadı.

Yürüyüşün barikatla kesildiği noktada İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir konuşma yaptı.

"Bu Vicdan ve Adalet Nöbeti medya tarafından sürekli itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Newroz'da da sabahın dokuzunda foto çekip 'Hani nerde halk' demişlerdi. Diyarbakır'da da açık hava hapishanesine çevirip 'kimse gelmedi' dediler. Bugün de benzer bir anlayışla karşı karşıyayız.


Sırrı Süreyya Önder: Nöbeti Edirne'den Hakkâri'ye yaygınlaştıracağız

"Biz bu nöbeti Edirne'den Hakkari'ye yaygınlaştıracağız. Bir tek yurttaşımız bile burada olsa, bu ülkede barış demokrasi isteyen herkesin gözü kulağı burada olacaktır. Yaşasın dayanışma.

"Bizim seçilmiş belediye meclisi üyelerimizi başkanlarımızı, vekillerimizi siyasi imha operasyonuna maruz bıraktılar. Bu irade onların önüne geçmezse bildiklerini okuyacaklar.

"Biz barış ve demokrasi noktasında durmaya ısrar edeceğiz. Parka girip ilk hazırlığı yapacağız; sonra da hepinizin ziyaretini kabul edeceğiz.

"Buraya kadar gelen herkese dayanışması için teşekkür ediyoruz. Provokasyona, fırsat arayanlara fırsat vermeden bu direnişin katılımını sağlayacağınızı biliyoruz.

Konuşmanın ardından vekillerin, HDP ilçe yöneticilerinin ve gazetecilerin parka girişine izin verildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ