HDP’li Leyla Güven hakkında soruşturma başlatıldı

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in Diyarbakır'da yaptığı açıklamayla ilgili 'terör örgütü propagandası' yapmaktan soruşturma başlatıldı.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında, HDP önünde nöbet tutan anneler ile ilgili konuşması nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma başlattı.


Leyla Güven, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada “Oraya giden anneler de bizim annelerimizdir. Anneler bizim kutsalımızdır. Hiçbir şekilde söyleyecek sözümüz yok. Bu annelere bu ülkeye kalıcı bir barış getirilmesi için çalışma düşer. Bugün iki anne kamuoyundan özür dileyerek geri çekilmişler. Bu devam edecek çünkü savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Bu sürdüğü sürece gerillaya katılım da olacak savaş da olacak çatışmalar da…” ifadelerini kullanmış, “Bunların tamamının ortadan kalması için HDP mücadelesini yükseltiyor. Anneler çözümü savaşta ısrar edenleri kapısında aramalıdırlar. HDP var olduğundan bu yana hep çözümden, demokratik müzakereden ve Türkiye bütünlüğü içerisinde sorunun çözümünden yana oldu” sözlerini kaydetmişti.

İYİ PARTİ ‘DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI’ DEMİŞTİ

Leyla Güven’in sözlerinin ardından İyi Parti bir açıklama yaparak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığını derhâl kaldırmalıdır” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ