HDP'li dört belediyeye kayyım atandı

Diyarbakır'ın Yenişehir ve Hazro belediye başkanlarının yerine kayyım atandı.


Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre ise Diyarbakır'ın Merkez Yenişehir ve Hazro, Şırnak'ın İdil ile Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar belde belediyesi eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınarak, yerlerine kayyım atandı. Bugüne kadar HDP’nin 16 belediyesine kayyım atanmıştı. Yeni kayyım atamalarıyla sayı 20’ye çıktı. 

TRT'nin haberine göre Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken'in yerine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikci, Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik yerine Hazro Kaymakamı Ali Öner Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.


Valilikten yapılan açıklamada, Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan iki ayrı soruşturma dosyası bulunduğu belirtildi.

Diken'in hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri uyarınca yerine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi'nin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği aktarıldı.

Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik'in hakkında da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının "silahlı terör örgütüne üye olmak" ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak"” iddiasıyla başlattığı iki ayrı soruşturmanın devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hazro Belediye Başkanı Çevik, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45 ve 46. maddeleri uyarınca Hazro Kaymakamı Ali Öner, 'Belediye Başkan Vekili' olarak görevlendirilmiştir."

Diyarbakır'ın Kocaköy, Kayapınar ve Sur ilçe belediyelerine de kayyım atanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ