HDP’den Erdoğan’a yanıt: Biz Türkiyeliyiz, hiçbir yere gitmiyoruz

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkındaki sözlerine yanıt verdi.

Kemalbay, “Biz Türkiyeliyiz, Türkiye’de ortak bir vatanda, birlikte eşit şartlarda yaşamak istiyoruz ve buradan hiçbir yere gitmiyoruz. 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz” dedi.

Erdoğan, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada Temelli için, “Ey Sezai sen Kürdistan istiyorsan Irak’ın kuzeyinde var, oraya defol orada yaşa” demişti.


ERDOĞAN ÖTEKİLEŞTİRİCİ KİRLİ BİR DİL KULLANIYOR

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Erdoğan’ın sözlerine cevap verdi. Erdoğan’ın sözlerini kınadıklarını belirten Kemalbay, “AKP Genel Başkanı Erdoğan, bir süredir ötekileştirici kirli dili kullanıyor. Biz ise barışın ve demokrasinin dilini kullanmaya kararlıyız. Nefret söylemi halkları birbirine karşı düşürme söylemidir. Bu AKP-MHP ittifakını, bu faşist bloğu yenmek için var gücümüzle kendimizi ortaya koyacağız. Bir nefret söylemine, kutuplaştırıcı söyleme müsaade etmeyeceğiz” dedi.

ÜLKENİN NEFES ALMAYA İHTİYACI VAR

Kemalbay, “Partimizin Eş Başkanlarına yönelik, onları hedef gösteren söylemler aslında sıkışmış bir durumun, siyasetsizliğin, halka bir şey anlatamamanın, bir şey vaat edememenin göstergelerdir. Bu tutumu kınıyoruz. Türkiye’nin rahat bir nefes almaya ihtiyacı var. Bu söylemler hepimizi boğar, onları da boğar. Bu söylemler onlara da bir gelecek vaat etmeyen söylemlerdir. Bu söylemler kabul edilemez” diye konuştu.

OHAL SÜRECİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTEYEN BİR İTTİFAK

Kemalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak halkları kutuplaştırarak, bölerek ve parçalayarak yönetmeye çalışıyorlar. AKP-MHP ittifakının varlık sebebi Kürt düşmanlığı ve demokrasi güçlerine yapılan düşmanlıkla mümkün. OHAL sürecinin devam edebilmesi, darbe sürecinin ve faşizmin kurumsallaşabilmesi için bir araya gelmiş bir ittifak bu. Halklara son derece zarar veren bir ittifak.”

İNSANLAR AÇIM DİYE KENDİNİ YAKIYOR

Kemalbay, “Fakat onlar bu yönlerini militarist milliyetçi, tekçi, ırkçı söylemlerle kapatmaya çalışıyorlar. Aslında biz bugün insanların kendini ‘açım’ diye yaktığı, ‘açım’ diye sokaklarda haykırdığı günleri yaşıyoruz. Bunların örtüsüdür bu söylemler. Bunlara kimsenin prim vermemesi gerekiyor. Mutlaka kaybedecekler ve demokrasi ve barış güçleri mutlaka kazanacaklar.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN BİRLEŞMESİNİ İSTEMİYOR

Serpil Kemalbay, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer için, Erdoğan’ın “Adaylık icazetini Kandil’den almıştır” sözlerini de değerlendirdi. Erdoğan’ın sözlerini, demokrasi güçlerinin bir araya gelmesini önlemeye yönelik olduğunu kaydetti.

Kemalbay, konuya ilişkin şunları söyledi: “Stratejimizin ne kadar doğru bir strateji olduğunu gösteren bir durum bu. Çünkü biz metropollerde AKP-MHP faşizmini geriletmek için oylarımızı bir hamle olarak bu bloğa karşı kullanacağız. Bu fizik kuralı gibi, onları yenmek için oylarımızı kullanacağız. Bir partiyi desteklediğimiz için değil ama bu faşist bloğu yenmek için kullanacağız. Dolayısı ile bu strateji AKP-MHP ittifakını korkutuyor ve halkı bu doğru stratejiden uzaklaştırmak için yapılmış söylemlerdir. Buna kimsenin prim vermemesi gerekiyor. Onlar korkuyorlar şu anda. 31 Mart’ta da bu işi bizim bitirmemiz lazım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ