HDP raporu: 24 belediyeye kayyım atandı, 14 belediye eş başkanı tutuklandı

HDP tarafından hazırlanan kayyım raporuna göre, 31 mart seçimleri sonrası partinin üçü büyükşehir 24 belediyesine kayyım atandı, 14 belediye eş başkanı tutuklandı.


Raporda, kayyımlarla ilgili,  “AKP- MHP iktidarının Kürtler ve demokrasi ile kurduğu gasp edici ve düşmanca ilişkinin açık bir göstergesidir” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Türkiye'de Kayyım Rejimi & Seçme Ve Seçilme Hakkının Gaspı” başlıklı kayyım Raporu hazırladı. Rapor, HDP Yerel Yönetimler Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan tarafından, HDP’nin Hilton Otel’de yaptığı toplantıda açıklandı.


Raporda, 2016 yılında başlayan ilk kayyım dönemi, daha sonra 31 Mart sonrasında yaşanan ve hukuksal sürece yer verildi.

Rapora göre, 11 Eylül 2016’da başlayan kayyım atamaları, ilk olarak üç büyükşehir, 10 il, 63 ilçe ve 22 belde ile DBP’li toplam 95 belediyede gerçekleşmişti. 

Kayyım atamalarına paralel olarak kamuda ve belediyelerde çalışan 15 bine yakın Kürt işçi ve memur, 300’e yakın muhtar ihraç edildi. 93 belediye eş başkanı, yüzlerce belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi tutuklandı, tutuklanan belediye eş başkanlarından 15’ine ceza verildi.

31 Mart seçimlerinde tüm hile, baskı ve engellemelere rağmen HDP'nin üç büyükşehir, beş il, 45 ilçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye kazandığının hatırlatıldığı raporda, şu bilgiler yer aldı: 

"Bin 230 Belediye Meclis Üyesi ve 101 İl Genel Meclis Üyesi HDP listelerinden seçilmiştir. Sınır hattında Şırnak ve Hakkâri’ye bağlı bazı ilçelerin, kaydırılan binlerce polis ve asker oylarıyla AKP tarafından alınması yargıya taşınsa da bir sonuç alınamamıştır. Yaklaşık 30 ay kadar sonra kayyımlar elinden alınan belediyelerde meydana gelen tahribatın bilançosu hesaplanmaya başlanmıştır. Ortaya çıkan gerçekler tahayyül sınırlarını zorlayan cinstendi. Lüks, israf ve yolsuzluğa dair yüzlerce örnek kamuoyu ile paylaşıldı. Özel banyolardan, at çiftliklerine; fincan takımlarından binlerce kilometre öteden getirilen simitlere, şatafatlı gecelerden özel yeme içmelere ve pahalı hediyelere kadar geniş bir tüketim skalası belirdi. ‘Sıfır borç’ kampanyası yürütenlerin resmi olarak bıraktığı 6 milyar TL kadar borç, sadece hesaplanabilendir. Gerçek borcun bunun en az iki katı olduğu unutulmamalıdır. "

Raporda, seçimde seçilen ancak KHK'li oldukları gerekçesiyle görevden alınan HDP'li belediye başkanlarının, Cizre ve Silopi'de ilk denenen polislerin belediye binası girişine X-Ray uygulaması dayatması ve HDP’li belediye meclis üyeliklerinin sırayla düşürülmesi hatırlatıldı. Seçim sonrası HDP'li belediyelere yönelik polis baskını, belediye eşbaşkanlarına yönelik fiziki saldırılarına dikkat çekilen raporda, "HDP’li eş başkanlar ve meclis üyelerine dönük gözaltı ve tutuklama furyasıdır. Bu durum halen en yoğun biçimde devam etmektedir. Özel savaş yöntemleri de yoğunca sergilenmektedir. HDP, belediyeleri devraldığından beri iktidara yakın gazeteler manşetlerden savaş açmış durumdadır" denildi. 

Raporda son kayyım atamalarıyla ilgili bilgiler de yer aldı. Buna göre, 19 Ağustos – 16 Kasım arasında 3 süyükşehir, bir il, 19 İlçe ve bir belde belediyesi olmak üzere toplam 24 HDP'li belediyeye kayyım atandı, 14 belediye eş başkanı tutuklandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ