HDP, İstanbul ve Ankara dahil 7 büyük ilde kararını verdi

HDP'nin, 31 Mart'taki yerel seçimlerde büyükşehirlerde izleyeceği seçim stratejisi belli oldu.
Buna göre, HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul ve Ankara'nın da aralarında olduğu yedi büyük kentte belediye başkan adayı çıkarmama kararı aldı.

Mezopotamya Ajansı'ndan Selman Güzelyüz'ün haberine göre, HDP bu kentlerde aday göstermeyecek. 

Haftasonu, parti Genel Merkezi'nde yoğun bir görüşme trafiği yürüten HDP, Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) izlenecek stratejiyi enine boyuna masaya yatırdı.


Batıdaki illerde izlenecek seçim stratejisinin konuşulduğu toplantılar sonrasında HDP, Urfa, Antep, Adana, Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin'de aday göstermeme kararı aldı. 

Habere göre HDP, aday göstermediği büyükşehirlerin birçok ilçesinde kendi adayını çıkarıyor. Mersin’in Akdeniz ilçesi ve İstanbul’un Şişli ilçesi gibi güçlü olduğu yerlerde aday gösterilecek. 

Toplantılarda alınan kararlardan bir diğeri ise, İç Anadolu Bölgesi’nde en güçlü olduğu yerler arasında olan Konya ve ilçelerinde aday çıkarılacak.  Alınan kararlara göre, HDP Konya Büyükşehir ile Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde kesin aday çıkartacak. Konya’nın diğer ilçeleri içinse tartışmaların sürdüğü belirtildi.  

Ege Bölgesi için yürütülen tartışmalarda ise, Aydın, Muğla, Balıkesir, Manisa, olmak üzere, birçok ilde aday çıkarma eğiliminde. Partinin kararlaştırdığı konulara dair önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ