Hakan Fidan'ı pas geçtiler

Darbe Komisyonu, Erdoğan'a ve Akar'a soru gönderdi ama Fidan'a gönderemedi.
TBMM Darbe Araştırma Komisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Akar’a sorular hazırladı. Ancak MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik soru hazırlanmadı. Oysa Hakan Fidan'ın 15 Temmuz günü Genelkurmay'a gitmesi, darbe girişimi başladıktan sonra Genelkurmay'dan elini kolunu sallayarak, hatta darbecilerin arasından geçerek ayrılması gibi konular henüz aydınlanmadı.

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a 15 Temmuz sürecine ilişkin sorular hazırladı. Her üç isime de “Darbe girişimini nasıl öğrendiniz? 15 Temmuz gecesi neler yaşadınız?” soruları oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan için herhangi bir yazılı soru gönderilmedi.

Komisyon Erdoğan’a Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde 17 - 25 Aralık 2013 öncesinde MGK’de “Fethullah” ön adıyla başlayan illegal bir yapıya dair soruşturma başta olmak üzere herhangi bir hususun gündeme gelip gelmediği sorulurken, Gazeteci Fehmi Koru’nun ABD’ye giderek Gülen’le görüşmesi konusuna da değinildi.


“Darbe girişimini ilk kez nerede ve nasıl duydunuz?” sorusu yöneltilirken, öğrendikten sonra kimlerle hangi temaslarda bulunduğu ve İstanbul’a gelme kararı, darbe girişimi hakkında bir ön duyum, kanaat ve şüphesinin olup olmadığı öğrenilmek istendi. Soru metninde “15 Temmuz gecesi neler yaşadınız?” gibi sorular da yer aldı.

Yıldırım’a sorular

Başbakan Yıldırım’a da benzer sorular yöneltilirken, Türkiye’de güvenlik ve istihbarat hizmetlerinin MİT, Genelkurmay, Emniyet ve Jandarma arasında bölüşülmüş olmasının hizmette aksaklıklara yol açtığı iddiaları anımsatıldı ve güvenlik ve istihbarat alanındaki eksiklik ve zaafiyetlerin neler olduğu ve nasıl giderilebileceği soruldu. Darbe olacağına ilişkin bir sezgi ve kanaatinin olup olmadığı sorulan Yıldırım’a, MİT Müsteşarı Fidan’la ilk etapta görüşememesi konusu da soru olarak yöneltilecek. Erdoğan ve Yıldırım için hazırlanan soruların gönderilip gönderilmemesi konusu henüz netlik kazanmadı.

Fidan görüşmesi soruldu

Komisyon Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yazılı soru gönderecek. Akar’a yöneltilen en önemli soru darbe günü MİT Müsteşarı Fidan’ın Genelkurmay ziyareti oldu. Akar’a, “MİT Müsteşarı ile görüşmenizde neler konuştunuz”, “Darbe girişimini nasıl öğrendiniz?” soruları yöneltildi. 15 Temmuz akşamı kendisine yönelik işkence olup olmadığı gibi konuları da kapsayan “15 Temmuz gecesi neler yaşadınız” sorusuna da yanıt istenecek. 

Bu arada MİT Müsteşarı Hakan Fidan için henüz bir soru metni hazırlanmadığı öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ