Gollum’lu fotoğrafı paylaşan doktora beraat

‘Yüzüklerin Efendisi’nin unutulmaz karakteri Gollum ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir görselini Facebook hesabından paylaşan doktor beraat etti.
Bilgin Çiftçi adlı doktor, söz konusu paylaşım nedeniyle memuriyetten men edilmiş, dava haberini yapan Evrensel gazetesine dava açılmıştı. Çiftçi’nin ayrıca aile hekimliği sözleşmesi de feshedilmişti.

Ünü Türkiye’nin sınırlarını aşan ve çok sayıda yabancı gazetede haber konusu olan ‘Gollum davası’nda ‘Yüzüklerin Efendisi’üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson da topa girmek zorunda kalmıştı. Senaristlerle ortak açıklama yayınlayan Jackson, fotoğraftakinin Gollum değil, Smeagol olduğunu, onun da ‘neşeli ve tatlı bir karakter’ olarak bilindiğini kaydetmişti.

Evrensel’den Eda Yıldırım’ın haberine göre Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi, bugün görülen davada Çiftçi’nin beraatına karar verdi.


Mahkeme, fotoğrafın Ceza Muhakemesi Kanunu 223 maddesi A bendi kapsamında olduğunu, paylaşımın kanunda suç olarak tanımlanmadığını belirterek beraat kararı aldı.

Buraat kararını değerlendiren Çiftçi, şunları söyledi: “Hem adalete karşı oluşan güvensizliğin azalması hem Türk yargısının prestiji için böyle kararların olması gerekiyor.”

Çiftçi, hakkındaki ‘memuriyetten men’ kararının iptali için idare mahkemesinde devam eden davanın da bu mahkemeden çıkacak kararı beklediğini hatırlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ