Gök’ün “ne işi var burada” dediği gazeteci Yıldız 25 yıldır Kazakistan’da

Kazakistan'da bulunan TBMM Başkanvekili Levent Gök'ün "Burada ne işi var" dediği gazeteci Doğan Yıldız'ın 25 yıldır bu ülkede yaşadığı ortaya çıktı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Levent Gök, Kazakistan’da katıldığı toplantıda, AKP yönetiminin Gülen cemaati üyesi olduğu gerekçesiyle iadesini istediği gazeteci Doğan Yıldız’ın bulunmasına tepki gösterdi.  Gök’ün ‘Burada ne işi var’ diyerek duyduğu rahatsızlığı Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nıgmatulin’e de aktardığını söylediği gazeteci Yıldız’ın 1994’ten bu yana Kazakistanda yaşadığı öğrenildi.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katıldığı bütün toplantı ve törenlere de akredite olarak uzun yıllar çalışan Cihan Haber Ajansı muhabiri Yıldız’ın, 2012’de başarılı gazeteci ödülü aldığı öğrenildi.

Başkent Astana’daki Akorda Sarayı’nda düzenlenen törene; Kazakistan Devlet Sekreteri Muhtar Kul-Muhammed de katıldı. Muhammed, törende Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine gösterdiği katkıdan dolayı Cihan Temsilcisi Doğan Yıldız’a Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in teşekkür mektubunu sundu.MESLEKTAŞLARI DA ÖDÜLLENDİRDİ

Kazakistan Editörler Kulübü, Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) Astana Temsilciliği’ni ‘Avrasya Altın Kalemi’ ödülüne layık gördü.

Başkent Astana’daki Medya Merkezi’nde düzenlenen törende Kazakistan Editörler Kulübü, ülkede faaliyet gösteren ‘en iyi basın- yayın’ kuruluşlarını ödüllendirdi. Kulübün en büyük ödülü olan ‘Avrasya Altın Kalemi’ madalyasını Cihan’ın Kazakistan Temsilcisi Doğan Yıldız, Kazakistan Editörler Kulübü Başkanı Kenjebolat Joldabayev’in elinden aldı.

GÖK SORDU, KAZAKİSTAN YETKİLİLERİ CEVAP BİLE VERMEDİ

TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Türkiye’ye dönüşünde de Nıgmatulin’den Gülen Cemaati ilgili kişilerin iadesini ve vize süresinin 90 güne çıkarılmasını beklediklerini ifade ettiğine ilişkin Twitter’da paylaşım yaptı.

Gök, ‘Şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Kabul edilemez bu duruma Kazak yetkililerin neden izin verdiğini, neden bu konuda yol açtıklarını da elbette öğrenmemiz gerekiyordu. Kazakistan Meclis Başkanı’ndan bir görüşme talep ettik. Soğuk ve gergin bir toplantı geçti aramızda. Kazakistan Meclis Başkanı bu durumdan haberdar olmadığını ifade etti. Ama bu tür resmi toplantılarda, herkesin nerede oturacağı, salona kimlerin gireceği önceden belli olur. Böyle bir durumla karşılaşmak gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Kazakistan’ın bu durumu açıklamalarını kendilerinden bekledik.’ ifadelerini kullandı.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ