Erdoğan’lı toplantıda ittifak çatlağı: ‘Bahçeli emrivaki yapıyor’

24 Haziran seçimlerinin ardından normal takvime göre Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimler için de ittifak tartışmaları başladı.


AKP-MHP ittifakı, yerel seçimlerde de devam edecek gibi gözüküyor ancak karşılıklı açıklamalar durumun çok da iyi gitmediğine işaret ediyor.

İkili ilişkilerdeki anlaşmazlığın başlıca nedeni af yasası tartışması. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “MHP ile aynı yerde durmadığımız ortadadır" açıklaması yapınca MHP’den “Yerel seçimlerle ilgili ittifak görüşmelerinin sağlıklı zeminde ilerlemeyeceği anlaşılmaktadır" karşılığı geldi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulislerden aktardığı haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ile yerel seçimde ittifak konusunun görüşüldüğü AKP MKYK’de her il ve ilçede aday çıkarılacağını söyledi. Bazı MKYK üyelerinin ise Bahçeli’nin Adana ve Mersin’de partisinin adaylarını açıklamasını “Hem ittifak istediğini söylüyor, hem aday açıklayarak emrivaki yapıyor” yorumuyla eleştirdiği belirtiliyor.

Cumhuriyet haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu toplantıda “Devlet Bey ile görüşeceğim, oradan bir yol haritası, somut durum çıkar” dediği aktarılıyor.

Erdoğan’ın “İttifak ruhunun arkasındayız” dediği belirtilirken “Herkes Mart 2019’da yapılacak seçimlere yönelik çalışmalarını olduğu gibi sürdürsün” ifadesini kullandığı öne sürülüyor.

Bahçeli, bu ay başında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile görüşmüş ve “Siz halen Adana Büyükşehir Belediye başkanımızsınız ve aynı zamanda büyükşehir başkan adayımızsınız, yolunuz açık olsun” dediği kamuoyuna yansımıştı. Bahçeli, aynı şekilde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı işaret etmişti.

Kulislerde, bazı AKP’li MKYK üyelerinin genel seçim ile yerel seçimin dinamiklerinin farklı olduğunu, genel seçimde yapılan ittifakta her partinin kendi listesiyle seçime girdiğine dikkat çektiği kaydedilerek şu değerlendirmenin yapıldığı aktarılıyor:

"16 yıldır her seçimden birinci olarak çıkmış ve tek başına iktidarını korumuş AKP’nin ittifak gerekçesiyle bir belde ya da ilçede bile aday çıkarmaması sıkıntı yaratır."
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ