Erdoğan’dan Merkel’e anlamlı hediye: Sırçalı ayna ve miğfer

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Türk Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışına katıldı. Tören sonrası Erdoğan Merkel’e, özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer hediye etti.

Türk Alman Üniversitesi’nin İstanbul’daki açılış törenine katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendisini şaşırtan iki armağan aldı.

Erdoğan Alman Şansölyesi’ne Paşabahçe tarafından özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer takdim etti.


Üniversitenin yeni binalarının açılış töreninde önce Almanya Başbakanı Merkel söz aldı. “Burada 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin örneği. Üniversite ilişkimizi gelecekte daha da güçlendirecek ve mezun olan öğrenciler bilimde, ekonomide ve bürokraside sorumluluk taşıyan öğrenciler olacak” dedi.Alman Başbakanı sonrası kürsüye çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları söyledi, “İnşallah bizler de diğer devlet üniversitesi olduğu gibi Türk-Alman Üniversitesi’ne de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Üniversite inşasını üstlenen TOKİ’ye de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

ŞANSÖLYE MERKEL TAKDİM SIRASINDA ŞAŞKINLIĞINI GİZLEMEDİ

Törenin ardından Erdoğan, Merkel’e Paşabahçe’nin özel ürettiği sırçalı saray aynası ve zafer miğfer hediye etti. Alman Şansölyesi hediyeler karşısında şaşkınlığını gizlemedi.Topkap Sarayı’nda sergilenen Murassa Ayna’dan esinlenip tasarlanan ayna, 24 ayar altın yaldız ve renkli cam baloncuklar kullanılarak dekorlanmış. Sadece 1999 adet üretilen ve Paşabahçe stoklarında kalmayan hediyenin fiyatı 2 bin 395 lira.El imalatı camdan üretilen, 24 ayar altın, yaldız ve eskitme boyalarla dekorlanan zafer miğfer ise 1950 liraya satılıyor.Eski çağlardan itibaren aynalar gücün, zenginliğin ve soyluluğun simgesi olageldi. Kralların saraylarına devasa aynalar yaptırmaları da bunun bir yansımasıdır.SANA ALACAK SENDEN DAHA GÜZEL BİR HEDİYE BULAMADIM MESAJI

Tarihçi Tolunay Sandıkçığlu’nun çalışmasına göre; ayna Osmanlı’da da bir erkeğin bir kadına verebileceği en güzel hediye olarak görülüyordu. Anlamı ise ‘Sana alacak senden daha güzel bir hediye bulamadım’ demekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ