Erdoğan’dan dikkat çeken açıklamalar: ‘Türkiye İttifakı’ ile neyi kastetti?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, seçim tartışmalarının geride bırakılarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündem maddelerine odaklanılması çağrısında bulundu.
Erdoğan’ın sözleri, İstanbul için AKP’nin yaptığı itiraz sonrası gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçimin iptali talebine ret kararı mı çıkacak sorusunu akıllara getirdi.

Kişisel Twitter hesabından paylaşımlar yapan Erdoğan’ın ifadelerinde dikkat çeken noktalar da yer alıyor.
  br /> "Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte Türkiye İttifakı olarak hareket etmeliyiz" diyen Erdoğan, "Ülkemizin önünde 4.5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır" ifadesini kullanıyor.
 
Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” mesajı seçim sürecinde gündeme gelen Milli Hükümet iddialarını da gündeme getirdi.
 

Sözcü yazarı Can Ataklı, bu senaryoyu gündeme getirenlerden biriydi.  

“Kesin bilgi değil ama bazı çevrelerde konuşuluyor” diyen Ataklı, “Yerel seçimlerden; muhalefet, iktidar ittifakına karşı zaferle çıkacak. Erdoğan meşruiyet tartışması çıkmasını önlemek için hemen o gece bir balkon konuşması yapacak ve ‘Türkiye’ye karşı büyük saldırı var, bunu hep birlikte göğüslememiz gerek. Seçimler bitti, artık el ele verme zamanı’ diyecek” iddiasını öne sürmüştü.

Erdoğan’ın daha sonra liderlerle bir toplantı yapacağı ve “Milli hükümet kurmak istiyorum” diyeceğinin öne sürüldüğünü aktaran yazar, “Hükümete CHP, MHP ve İYİ Parti’den isimler alacak” ifadesini kullanmıştı.

Ataklı’ya göre, “batık olan ekonomi, böyle bir milli hükümetle aşılmaya çalışılacaktı.”

Ahval yazarı Zülfikar Doğan da, “Muhalefet, seçimden zaferle çıkarsa Milli Mutabakat Hükümeti'ne geçiş sürpriz olmaz” yorumu yapmıştı.

Tweetlerinin devamında "Dönem, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır."

Erdoğan, "Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken, inşallah ülkemizin ihtiyacı olan yapısal reformları da hayata geçirmeye devam edeceğiz" derken, “Gücümüzü Milletten alarak, daima ortak akla, ortak vicdana, milletimizi bir araya getiren ortak değerlere vurgu yapacak; kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden siyaset yelpazesindeki herkesle Türkiye ortak paydasında buluşmanın mücadelesini vereceğiz” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ