​'Erdoğan'dan çözülmeye karşı kritik ziyaretler'

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından büyük şehirleri kaybeden, ekonomik krizin de etkisiyle tabanda baş gösteren çözülmeyi önlemeye çalışan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gelecek hafta 'teşekkür ziyaretleri'ne çıkacak.
Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun sürdürdükleri yeni iki parti hazırlığı AKP'yi tedirgin ederken, parti içi bir 'iç hesaplaşma'dan bahsediliyor. 


Habere göre, Erdoğan çözülmenin önünü alabilmek için il teşkilatlarını gezerek teşekkür ziyaretlerinde bulunacak. 

Ziyaretler, eylülde başlayacak kongre hazırlığı olarak da yorumlanıyor. 

Bu çerçevede Erdoğan, AKP'li belediye başkanlarının katılımıyla  partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu’nu (MKYK) toplayacak. En fazla oy alan illerin teşkilatlarına teşekkür edecek olan Erdoğan'ın ilk durağı Rize olacak.

Ardından da diğer iller gelecek.

İl başkanlarının katılacağı MKYK 22 Ağustas'ta yapılacak.

Habere göre, eylül ayından itibaren ise partide kongre hazırlıklarının başlayacağı belirtilirken, parti teşkilatına ‘birlik olalım’ vurgusu dışında şu ana dek somut bir argüman üretemeyen Erdoğan’ın yapacağı ziyaretlerin partideki çözülmeye ne kadar etki edeceği ise merak konusu.

Yerel seçimlerin ardından AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin İzmir’de kendi kadrosunu kurmak için çalışma başlattığı, ancak İzmir teşkilatındaki kadroların büyük çoğunluğunun Binali Yıldırım’ın ekibi olması nedeniyle partinin iki önemli isminin karşı karşıya geldiği ifade ediliyor. Öte yandan Abdullah Gül ile Ali Babacan’ın kurulacak yeni partiye ilişkin İzmir’de büyük bir çalışma yaptığı kamuoyunda gündeme gelmişti. Babacan ve Gül’ün ailesinin önemli bir kısmının İzmir’de yaşıyor olması, İzmir’de Babacan’ın kuracağı partiye kaymaların çok olacağı ihtimalini güçlendiriyor. Aynı zamanda İzmir’deki yapıdan rahatsız olan grup, Zeybekci’nin de İzmir’e müdahale konusunda yetersiz kalması sonrası rotayı Babacan’ın kuracağı partiye doğru kıracağı konuşuluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ