‘Erdoğan’daki U dönüşünün sırrı eline geçen anketlerde’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararı öncesi sert tutumunu ve radikal söylemlerini son iki haftada bir bir yumuşatmaya başladı ve devam ediyor.AKP’nin seçim beyannamesine de giren OHAL, artık acilen kaldırılacak seçim vaadi arasına girerken, hayatını kaybeden askerlere saygısızlık olarak addedilen bedelli askerlik için ise kalıcı olacak şekilde düzenleme yapılacağı sözleri havada uçuşuyor. 


Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulis haberine göre Erdoğan’ın bu U dönüşünün arkasında kamuoyu araştırma sonuçları var…

Erdoğan’a ulaşan anket sonuçkarı beklentilerinin altında kalmış haberde aktarılana göre. Hal böyle olunca Erdoğan’da seçimleri kaybetme endişesi başlamış. Bunun üzerine de tek tek geri adım atmaya başladı önceki söylem ve sert tavrından. 

Son olarak Erdoğan bedelli konusunda “Seçimlerden sonra TSK ile görüşüp adım atacağız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 ay önce seçim kararının alındığı 20 Nisan’dan sonra topladığı MKYK’de bedelli askerlik gündeme gelmiş, bazı MKYK üyeleri konuyu gündeme getirerek, çok talep geldiği ve toplumda beklenti oluştuğu yönünde görüşler dile getirmişti. Bedelli askerliğe karşı çıkan MKYK üyeleri ise, Suriye’de operasyonların sürdüğü bir dönemde bedelli askerlik uygulamasının getirilmesinin doğru olmayacağı ve toplumda tepki yaratacağına dikkat çekmişti. Toplantıda üyelerin ikiye bölünmesi üzerine Erdoğan, oylama yaptırdı. Karşı çıkanların çoğunlukta olması üzerine Erdoğan, “Seçim ortamında böyle bir gündemi doğru bulmam” diyerek tavrını ortaya koydu.

Toplantıyı izleyen günlerde Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerliğe olumlu baktıklarını belirterek, “Bedelli askerlik dikkate alınması gereken bir talep. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu. Buradan elde edilecek kaynağın da savunma sanayimizi güçlendirme için kullanılması gerekir” diye konuştu. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın, partinin gündeminde bedelli askerlik olmadığını, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının kendi görüşü olduğunu söylemesi ise parti içinde yeni bir tartışmayı başlattı. Bu tartışmaların üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra ve seçime az bir süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bedelli askerliğe bakışı değişirken “Bu bedelli askerlikle ilgili bir ihtiyacın olduğu ortada. Temennimiz o ki inşallah seçimlerden sonra bunu TSK ile oturacağız, konuşacağız. İhtiyaç nedir? Yaş sınırları ne olacak? Bunları belirledikten sonra bunun adımını atacağız” sözleri dikkat çekti. 
Kulislerde Erdoğan’ın, daha önce kesin bir ifadeyle ‘olmaz’ dediği OHAL ve bedelli askerlik gibi önemli konulardan seçime kısa bir süre kala dönüş yapması, partinin yaptırdığı kamuoyu anketlerinde ve alanlardan gelen raporlarda partinin oy oranının beklentilerin altında kalmasına bağlanıyor.

Yakın zamanda sosyal medyaya düşen bir kapalı toplantıda Erdoğan, seçime 13 gün kaldığını belirterek AKP açısından seçimin ‘çantada keklik’ olmadığına ve kamuoyu araştırmalarında AKP’nin durumunun iyi görünmediğine dikkat çekerek İstanbul’un öznel durumuna değiniyordu. 

Erdoğan, “İstanbul bu işin termometresidir. Burada olmayan vilayet var mı? Her vilayetten burada insan var. Dolayısıyla buradan çıkan netice bize neyi veriyor? Türkiye” diyerek seçimin niçin hafife alınmaması gerektiğini de şu sözlerle anlatıyordu:

“Bu işi hiç hafife almamamız gerekir. Bunları geçmişte çok yaşadık. Eğer bunu sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz. Tabi arkadaşlar daha 13 gün var. Yani iş çantada keklik değil onu da söyleyeyim. Bakın şu anda kamuoyu araştırmalarında falan, öyle iş bitmiş falan havada değil, onu da söyleyeyim. Bu neyi gösteriyor. Son seçimlerde yaşadığımız olaylar, 7 Haziran, 1 Kasım… Bakın bir 7 Haziran yaşamamalıyız. Aynı şekilde 1 Kasım yaşamamalıyız. Yani hiç bıçak sırtı olmamalı. Şunu bilmenizi istiyorum. İstanbul; Türkiye’nin adeta 81 vilayeti burada temsil edilir. Buradan çıkacak netice Türkiye'nin neticesidir. Hiçbir yere benzemez. İstanbul bu işin temel noktasıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ