Erdoğan: Yasakları kaldırdık, özgürlük alanlarını genişlettik

"Libya bizden talepte bulunursa yeteri derecede neyse gönderebiliriz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını "Yasakları kaldırdık, özgürlük alanlarını genişlettik" diye sürdürdü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilkent Üniversitesi’nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen, “Her İnsan Bir Dünya” temalı programda konuştu.


‘TEK REHBERİMİZ HZ. MUHAMMED’DİR’ 

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Sizin zihin dünyanızı inşa etmenizde örnek aldığınız düşünürler, liderler kimdir?” sorusuna, “Çok zor bir soru sordun. Her şeyden önce bizim için önder, rehber geçmişten bugüne dediğimizde, tek önderimiz tek rehberimiz sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’dir” cevabını verdi.

Erdoğan cevabının devamında da, “Adaletin timsali olarak Hazreti Ömer çok çok önemli. Cumhuriyetimizin kuruluşunda aynı şekilde Gazi’nin önemi var” dedi.

Erdoğan Libya’ya asker gönderilmesi konusunda, “Eğer Libya talep ederse yeterli derecede göndeririz” cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘PUTİN’LE GİZLİ AJANDAMIZ YOK’ 

Ülkemizin meşru terörle mücadele hakkını insan hakları kapsamında değerlendirmek isteyenlerin geçmişinde her türlü leke mevcuttur. Sessiz devrim dediğimiz reformlarla vatandaşlarımızın hayat standartını yükselttik. Yasakları kaldırdık, özgürlük alanlarını genişlettik. Dini azınlıklara ait malların varlıklarını iade ettik. Hep önce insan demeye devam edeceğiz. Avrupa’da şu anda ciddi manada bir lider krizi, boşluğu var. ‘Avrupa’da şu lider örnektir’ diyebilecek cesareti bulamıyorum. Putin’le gizli ajandalarımız yok. Birbirimize karşı çok açık, net adımlarımızı atıyoruz. İnanıyorum ki bölgede barışı beraber sağlayacağız. ABD Başkanı Trump’ın gizli ajandası yok. Ne biliyorsa çok açık net söyler. Bana karşı da çok açık söyler, ben de kendisine çok açık söylerim.

‘LİBYA İSTERSE ASKER GÖNDERİRİZ’

Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, yeteri derecede neyse gönderebiliriz. Suriye’den ne zaman çıkacaksınız diye soruyorlar. Siz ne zaman çıkarsanız, biz teröristlerden orayı ne zaman temizlersek o zaman çıkacağız.

‘BENİM İÇİN NOBEL’İN HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOKTUR’ 

Nobel kendini tüketmiştir. Nobel kendini bitirmiştir. Nobel tamamen siyasi, tamamiyle ideolojik davranan bir kuruluştur. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Türkiye olarak törene katılmayacağımızı belirttik, dostlarımıza da söyledik. Böyle bir katili ödüllendirmek, zulm ile ortak hareket etmektir. Nobel böyle biz zalime ödül vermekle ona ortak olmuştur. Böyle bir şey kabul etmemiz mümkün değil. Milosevic gibi adamlar mahkum edilmiş kişiler. Bu adamlara methiyeler düzen adam ödül veriyorsanız sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir yanınız kalmamış demektir. Bu akşam benim önemli bir toplantım var o toplantıda da buna özellikle değineceğim. Bu sadece şu anki ödülde değil ki bundan önceki ödüllerde buna dikkat etmişlerdir. Türkiye’den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ