Diyarbakır polis ablukasında: Protestolar sürüyor

HDP’li belediyelere kayyım atanmasını protesto amacıyla Diyarbakır’da yapılan eylemlerin bugünkü adresi Ofis semti oldu.

 TİP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Barış Atay ise CHP’nin harekete geçmesi gerektiğini belirterek, ‘Adalet Yürüyüşü’ eylemini ve toplumda yarattığı etkiyi hatırlattı.

Aralarında yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, milletvekilleri Hişyar Özsoy, Barış Atay, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca’nın da olduğu eylemciler, Ofis semtinde bulunan ACZ Plaza önünde polis ablukası altında toplandı.


‘EYLEMLER SÜRECEK’

Sloganlarla devam eden bekleyişin ardından HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy yaptığı konuşmada, kayyım atamasının hukuksuz olduğunu söyledi. Özsoy, eylemlerini sürdüreceklerini vurguladı.

Özsoy ayrıca Kayapınar ilçesinde dün gece bir minibüsün içindeki yolcular indirildikten sonra yakıldığı bilgisini verdi. Haklı oldukları bir konuda haksız duruma düşmek istemediklerini söyleyen Özsoy, porotesto eylemlerinin şiddet olmadan yürütülmesini istedi.BARIŞ ATAY ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ HATIRLATTI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay ise CHP’nin kayyımlara karşı harekete geçmesi gerektiğini belirterek, ‘Adalet Yürüyüşü’ eylemini ve toplumda yarattığı etkiyi hatırlattı.

HDP’yle sağladıkları ittifakı her alanda sürdüreceklerini vurgulayan Atay “İttifakımızı hem sokakta hem Meclis’te yan yana durarak göstereceğiz. Tek adım geri atmayacağız. İktidara karşı hep beraber direnmek, bu saldırıyı püskürtmek zorundayız” diyerek, dayanışma çağrısında bulundu.

‘KÜRT PARTİLERİNE SESLENİYORUM’ 

Barış Atay’ın ardından konuşan Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise kayyımların halk iradesine yönelik siyasi darbe olduğunu söyledi. Çiftyürek “Bu haksızlığa ve kanunsuzluğa karşı bir araya gelelim. Halk iradesi hedef alınıyor. Kürt partileri ve Kürdistan’ın dört parçasına sesleniyorum; irademize sahip çıkalım” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından milletvekilleriyle, Diyarbakır halkı bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ