Demirtaş: Erken seçim nedeniyle içerideyiz

"Faşizme biat edersek çocuklarımıza ve torunlarımıza acı bir gelecek dışında hiçbir şey bırakamayız"
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gönderdiği mesajda, içeride tutulmalarının sebebinin AKP-MHP ittifakı tarafından başlatılan erken seçim hazırlıkları olduğunu belirterek, "Elbette bizler seçimden korkacak değiliz. HDP’nin başarısı Türkiye demokrasisinin ve barışın başarısı olacaktır" dedi. 

Diyarbakır’dan İstanbul’a ardından Van’a uzanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Vicdan ve Adalet Nöbeti, Musa Anter Barış Parkı’nda devam ediyor. Nöbetin 6’ncı gününde günlük yapılan açıklama öncesi tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mesaj okundu. 

Demirtaş’ın gönderdiği mesaj HDP Van Milletvekili Lezgin Botan tarafından okundu.


Demirtaş’ın mesajı şöyle:

YARGI KONTRA GERİLLA GİBİ KULLANILMAKTA

"Doksanlı yıllarda halkımızı sindirmek için JİTEM ve kontrgerilla örgütlenmesiyle infaz, kaybetme ve işkence uygulamaları yapılırdı. Şimdi ise yargı organının bazı mensupları adeta kontrgerilla gibi kullanılmakta, yargı eliyle yargısız infazlar yapılmaktadır. Geçmişte JİTEM ve kontrgerillaya boyun eğmeyen halkımız, AKP-MHP faşist blokunun şu andaki zulüm uygulamalarına da boyun eğmeyecektir.

DİRENİRSEK FAŞİZM BUZ TUTACAK

Değerli kardeşlerim, 

Bizler korkuya teslim olursak, kişisel çıkarlarımız için ilkelerimizden vazgeçersek, zulüm uygulamaları ve faşizm 10 yıllarca devam edebilir. Ancak, biz her yerde direnirsek, faşizm kısa sürede tuzla buz olacaktır. Bizleri Türkiye kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Fakat tüm bu saldırılara rağmen, bizler Türkiye’nin demokratik birliğini, eşit ve özgür birlikte yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. 

TUTUKLULUĞUMUZUN NEDENİ ERKEN SEÇİM HAZIRLIKLARI

AKP-MHP ittifakı erken seçim hazırlıklarına başlamıştır. Beni ve arkadaşlarımı yasadışı bir şekilde içeride tutmalarının nedeni budur. Eş Genel Başkanımız ve Van vekilimiz Sayın Figen Yüksekdağ'ın hukuka aykırı bir şekilde vekilliğini ve eşbaşkanlığını düşürmelerinin nedeni de erken seçime hazırlıktır. Elbette bizler seçimden korkacak değiliz. 

KİLİT PARTİ HDP’DİR
Bütün halkımız şundan emin olmalıdır. Çoğumuz tutuklu olsak bile, HDP olarak siyasi tarihimizin güçlü ve kararlı dönemini yaşıyoruz. Türkiye'nin siyasi geleceğini belirleyecek olan kilit parti biziz. Bizimle uzlaşmadan ve anlaşmadan hiçbir siyasi hareket Türkiye'nin geleceğini kuramaz. HDP olarak bu gücümüzü hiç şüphesiz ki Türkiye'nin demokratik geleceğinden yana kullanacağız. 

GELECEĞE ONURLU BİR MİRAS BIRAKMAK ADINA…

Değerli kardeşlerim, 

Büyük baskı ve tehdit altında olduğunuzun bilincindeyim. Sokağa çıkmanın bile büyük cesaret istediği faşizan bir dönemi yaşıyoruz. Ancak korkulara teslim olursak, bu şekilde faşizme biat edersek çocuklarımıza ve torunlarımıza acı bir gelecek dışında hiçbir şey bırakamayız. Bu nedenle, geleceğe onurlu bir özgürlük mirası bırakmak adına, herkesi korku duvarlarını yıkmaya ve sesini yükseltmeye davet ediyorum. Bizleri cezaevinde rehin alarak siyaseten tasfiye edeceklerini zannedenler büyük yanıldılar ve yanılmaya da devam edecekler. 


FAŞİZM SON DEMLERİNİ YAŞIYOR

Koşullar giderek zorlaşabilir, baskı giderek artabilir. Ama unutmayın ki, faşizm son demlerini yaşarken, elindeki bütün baskı araçlarını sınırsızca kullanacaktır. Bizler geri adım atmazsak, tarihsel görevlerimize ahlaki bir sorumlulukla yaklaşırsak, gereğini yaparsak faşizmi darmadağın edeceğiz. HDP’nin başarısı Türkiye demokrasisinin ve barışın başarısı olacaktır. HDP’nin başarısı halkımızın ve ülkemizin aydınlık geleceğinin garantisi olacaktır. 

Bütün arkadaşlarımı büyük bir heyecan, coşku ve cesaretle görev başına davet ediyor, sizleri en sıcak duygularımla sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. 

Hücre arkadaşım Sayın Abdullah Zeydan ile birlikte, özellikle Hakkari halkına özel selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. 

Mutlaka Kazanacağız... 

Selahattin Demirtaş 
Edirne Cezaevi
12 Ağustos 2017”​
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ