Davutoğlu: Yüzde 100 yerli ve milli bir krizin içindeyiz

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomik kriz ile ilgili açıklama yapmamasını eleştirdi.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin çok ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu söyleyerek bir kez daha hükümeti eleştirdi.

Hükümetin “yurt dışı kaynaklı operasyon” iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Davutoğlu, “Yüzde 100 yerli ve milli bir krizdir. Yüzde yüz Ankara’da icat edilmiş bir krizdir” ifadesini kullandı ve hükümetin gerçeklikten koptuğunu ve gerçeklerle savaşmaya başladığını belirtti.

Davutoğlu, ekonomik krizin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından kaçınılmaz hâle geldiğini söyledi.


Alınan kararların, uygulanan politikaların ülkeyi felakete sürüklediğine vurgu yapan Davutoğlu, hükümetin ekonomide uluslararası komplo yapıldığı iddialarına karşı şunları kaydetti:

“Aklı başında, liyakat sahibi, ekonomi nedir bilen herkes bu iktidarı uyarıp durmuştur. Bu iktidar liyakat sahibi insanları dinlemek yerine cahil bir grup komplocu, demokrasi düşmanı ve liyakatsiz akla teslim olmuştur. Bir grup rantiyecinin isteklerine teslim olmuştur. Maalesef geçen hafta itibariyle takke düşmüş ve kel açık bir şekilde görülmüştür. Ekonomide, siyasette ve toplumda yaşanan her olayı bir oyun olarak gören bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaşadıklarımızın bir komplo filmi olduğunu düşünen bir iktidarla karşı karşıyayız. Ciddiyetle sorunların üzerine gitmek yerine akla ziyan komplo teorilerle ülkeyi yöneteceğini zanneden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu gidişatın tek sonucu ülkemizin daha fazla refahının kaybolması, vatandaşın daha fazla fakirleşmesi, kaynaklarımızın daha fazla israf edilmesidir.”

Davutoğlu, önceki hafta Türk lirasında yeniden yaşanan sert düşüş sonrasında da iktidarın tavrının benzer olduğunu, buna şaşırmadıklarını ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, iktidarı “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konu ile ilgili açıklama yapmamasını, korona krizi esnasında Sağlık Bakanı’nın, orman yangınları esnasında Orman Bakanı’nın susmasını düşünebilir misiniz? Ama bunların en iyi uyguladığı yöntem ‘başarı varsa çık sahiplen, kriz varsa ortadan kaybol ve sorumluluğu birilerinin üstüne at’ yöntemidir” sözleri ile eleştirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ