Davutoğlu: Şimdi olsa ‘bu Anayasa doğru değil’ derdim

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde yaşadıklarını ve pişmanlıklarını anlattı. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu'nu ve "çakallar" dediği Pelikancıları suçladı.


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2015 AKP kongresi ve Referandum ile ilgili itiraflarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘arkadan hemle edip’ kendisini Başbakanlıktan düşürmekle suçlayan Davutoğlu, Pelikan bildirisine imza atanlar için “Çakallar” dedi. Davutoğlu, “Çakallar alana girdiği zaman aslan onları muhatap almaz. Beni kukla Başbakan, topal ördek yapmak istediler. Allah’tan başka kimseden korkmam. Bu ülkenin hapishanelerinde Nazım Hikmet de, Necip Fazıl da yattı. Davutoğlu da yatar” açıklaması yaptı.

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in internet yayınına katılan Davutoğlu şunları söyledi:


– 12 Eylül 2015’te arkamdan kongre oyunlarıyla önüme MKYK (Merkez Karar Yönetim Kurulu) listesi konuldu. Bir muhasebe yaptım. İki liste çıksa 1 Kasım seçimini alamayabilirdik. Onlar kongre oyunu yapıyor ben terörle mücadele ediyorum. Listeyi kabul ettim, kriz çıkmasın diye.

– Şimdi olsa etmem. Cumhurbaşkanının, seçimi kazandıktan sonra arkamdan hamle ile beni genel başkanlık ve Başbakanlıktan ayıracağını hiç düşünmedim.

– MKYK üyelerine de güvendim ama ben yurt dışındayken 47’si buna imza attı. 17 Nisan 2017 anayasa referandumunda da elimden geleni yaptım. Demokrasi zaafa uğrar, Cumhurbaşkanına fayda getirmez, yüzde 50+1’le koalisyona mecbur bırakır dedim.

– 17 sayfalık bir muhalefet şerhi verdim. Binali Bey ile de konuştum. O dönem bütün suçlar bana yüklendi. Ağzımdan tek bir defa ‘evet’ çıkmadı. Cumhurbaşkanı’nın bana öfkesi, husumeti oradan geldi. Şimdi olsa bu Anayasa doğru değil derdim, Meclis’te oy vermezdim.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ