Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Milli yükümlülük çalışmamız yok, ek gelir toplamayacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri hatırlatmasıyla ilgili konuştu. “Millî yükümlülük çalışmamız yok, ek gelir toplamayacağız” dedi.


Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Oktay, “Yaptığımız çalışmanın yeni bir vergi sistemiyle ilgisi yok, böyle bir çalışmamız hiç olmadı. Bakanlar Kurulu’na sunulan çalışmamız ise bugüne kadar koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde ortaya çıkan yasal boşlukların doldurulmasına yönelik. Örneğin, derneklerin genel kurulları iptal edilmiş, ileri tarihe ötelenmiş. Bunun bir yasal şarta bağlanması gerekiyor. Sözleşmeler konusu var, bazı işlemlerin uzaktan yapılabilmesine imkan tanıyan düzenlemeler var. Ödemelerin elektronik ortamda yapılması gibi, yine gecikme faizlerinin durumu var, beyanname verme gibi birçok konu var. Bunların hepsinin yasal boşluğu varsa onların doldurulması ve düzenlemesine ilişkin bir çalışma. Bunun ötesinde bir durum değil” ifadesini kullandı.

Oktay, Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında alınan kararların yasal şekle dönüştürülmesine yönelik bir çalışmaları olduğunu belirtti. Oktay, “Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ