CHP’nin saha çalışmasından Cumhur İttifakı’na kötü haber

CHP’nin 23 Haziran seçimleri öncesinde sahadan elde ettiği verilere göre, YSK’nın seçimlerin iptal edilmesine yönelik kararına AKP’li ve MHP’li seçmenin bir kısmı tepkili. Bu karardan rahatsız olanlar sandığa gitmeyecek.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine kısa bir süre kala yaptığı saha çalışması verilerine göre, AKP ve MHP’nin seçimlerin iptaline tepkili seçmeni sandığa gitmeyecek. Şimdiye kadar CHP’ye oy vermemiş bir kısım seçmen ise, Ekrem İmamoğlu’na yapılan haksızlığa tepki göstermek amacıyla ilk defa CHP adayına oy verecek.


CUMHUR İTTİFAKI KAN KAYBETTİ

CHP, İstanbul’un 39 ilçesinde yurttaşların yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti ve derneklerle görüşmeler yaparak sahanın nabzını tutmaya çalıştı. Sahadan gelen veriler, seçimlerin iptali, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınması sürecinde Cumhur ittifakının kan kaybettiği yönünde.

AKP VE MHP’Lİ SEÇMEN, PARTİLERİNE TEPKİLİ

CHP’nin sahadan elde ettiği verilere göre, YSK’nın seçimlerin iptal edilmesine yönelik kararına AKP’li ve MHP’li seçmenin bir kısmı tepkili. Bu karardan rahatsız olan bu grup seçmenin, sandığa gitmeme eğilimi bulunuyor. Bugüne kadar CHP’ye uzak durduğunu ancak AKP’li olmadığını ifade eden yurttaşların da bir bölümünün 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’na oy vereceği tespit edildi. Bu karardaki en büyük etkenin ise İmamoğlu’nun “iptal kararının ardından” yaptığı çıkışların ve “kararlı duruşunun” olduğu belirlendi.

KORKU DUVARLARI YIKILDI

Vatandaşların politik tavır takınmaya başlamaları da CHP’nin bir diğer analizi oldu. Buna göre, 31 Mart seçimlerinden önce korkular nedeniyle kamusal alanda siyaset konuşmadığını belirten vatandaşların büyük bölümü artık böyle düşünmüyor. Kahvehanelerde, pazar yerlerinde, hemşehri derneklerinde siyaset konuşanların sayısının arttığı tespiti yapıldı.

18-70 YAŞ ARASINDA BAĞIŞÇI BULUNUYOR

Öte yandan, İmamoğlu’na yapılan toplam bağış miktarını belirleme çalışmaları sürerken sahadan edinilen verilere göre bu bağışlar da farklılık taşıyor. İmamoğlu’na 10 TL’den binlerce TL’ye kadar değiştiği belirlendi. Verilere göre, bağış yapan yurttaşların yaşları da 18 ile 70 arasında değişiyor.

EKONOMİK KRİZİN SORUMLUSU AKP

Ekonomide yaşanan kötü gidişata dair yapılan görüşmelerde ise halkın büyük bir çoğunluğunun krizden AKP’yi sorumlu tuttuğu belirlendi. Üreticilerin ve tüketicilerin ortak şikayeti, “ekonomiye güvensizlik” olarak tespit edildi. İç piyasaya üretim yapan küçük ve orta boy işletmelerin varlık yokluk mücadelesi çektiği ve bundan da AKP’nin kötü ekonomi politikasını sorumlu tuttuğu ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ