CHP’li Özkoç’tan Meclis Başkanı’na: Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkaksın

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Tank Palet Fabrikası ile ilgili verdiği soru önergesini bekleten TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a tepki gösterdi. Özkoç, Şentop için “Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak” ifadelerini kullandı.


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikası ile ilgili 23 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini belirtti.

Anayasa’ya göre; önergenin, Meclis Başkanı imzasından çıktıktan sonra, 15 gün içinde yanıtlanması gerektiğini vurgulayan Özkoç, önergesinin 1,5 aydır Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un masasında beklediğini kaydetti Özkoç, “Çünkü Saray, ‘Tank Palet’in üzerini kapatın, Meclis’i susturun’ talimatı verdi. Şentop da Anayasa’yı, iç tüzüğü hiçe sayarak, talimatın gereğini yerine getiriyor” dedi. Birgün’ün haberine göre, Şentop’un tutumuna karşı Twitter hesabından bir açıklama yapan Özkoç, şunları kaydetti:


NEREDE İÇ TÜZÜK, NEREDE ANAYASA

“Maalesef bugün Şentop Meclis Başkanlığı görevinin ödevleri yerine, Saray’ın emirlerine harfiyen uymayı tercih ediyor. TBMM’nin itibarsızlaşmasında bir numaralı rolü oynuyor. Bir de hukukçu olarak diyor ki ‘Ben anayasa ve içtüzüğe göre davranıyorum’ Anayasa ne diyor? ‘Yazılı soru, yazılı olarak en geç 15 gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir.’ Tank Palet Fabrikasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdik. 1,5 ay geçti, önerge, Şentop’un masasında bekletiliyor. Değil cevap, önerge imzadan çıkarılmadı. Nerede iç tüzük nerede anayasa. Sen bir korkaksın, sadece Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak. Meclisimizin itibarsızlaşmasına, milli iradenin yok sayılmasına açıkça göz yumuyorsun.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ