CHP’den Suriye hamlesi: Esad yönetimi Türkiye’ye davet edilecek

Türkiye, iç savaştan bu yana Suriye lideri Beşar Esad ile kanlı bıçaklı olurken istihbaratlar aracılığıyla görüşmelerin devam ettiği biliniyor.Muhalefet ise artık bu krizin çözülmesinden taraftar. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ile ön mutabakatat sağlanan güvenli bölge konusunda, Siz başka br ülkeye girerken, güvenli bölge oluşturmak istyorsanız, o ülkenin yetkilileri ile bunu konuşmalısınız” diyerek Esad’la masaya oturulmalı mesajını veriyor.


Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Kılıçdaroğlu, 2015 Haziran seçimi sonrası da dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ile koalisyon görüşmeler sırasında yine bu tekligi sunduğunu belirtiyor.

Sarıkaya’nın aktardığına göre Kılıçdaroğlu, dikkat çeken bir adım atacaklarını söylüyor:

“Madem onlar yapmadı, şimdi biz CHP olarak Türkiye konferansı yapacağız. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz…”

Kılıçdaroğlu, Esad hükümetinden de yetkilileri davet edeceklerini belirterek, “Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz” diyor.

Kılıçdaroğlu, YPG/PYD’den kimsenin olmayacağını belirtiyor. Suriye’nin Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin gelerek, Suriye ve Esad politikasını aktarabileceğini kaydediyor.

CHP lideri, toplantıyı “Cenevre benzeri bir toplantı” olarak yorumluyor.

Kılıçdaroğlu’ya göre, Suriye’nin kuzeydoğusu dahil Esad ile doğrudan doğruya görüştükten sonra pek çok sorun daha rahat aşılabilir…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ