​CHP’den RTÜK teklifi: Meclis tarafından denetlensinler

Netflix, BluTV, PuhuTV dijital platformlara “denetim” adı altında sansürleme yetkisinin verilmesiyle gündeme gelen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) hakkında CHP’den yeni bir yasa teklifi geldi.


Teklif, görevlerini yerine getirememe ya da kötüye kullanma gibi gerekçelerle RTÜK üyeliklerinin TBMM tarafından düşürülmesini öngörüyor. 

Teklife göre RTÜK üyeliği, TBMM üye tamsayısının üçte ikisinin oyuyla düşürülmesini öngörüyor. Buna göre bir üye hakkında düşürme önergesi TBMM üye tam sayısının dörtte birinin imzasıyla verilebilecek. 


Teklifin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

 “TBMM’nin üst kurulun üyelerini seçiyor olması nedeniyle, üyeleri hakkında denetleme yetkisine sahip olmasının da doğal olduğu değerlendirilmektedir. Kanundan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen, sorumluluklarını ihmal eden üst kurul üyeleri hakkında TBMM üyelerince düşürme önergesi verilmesi amaçlanmaktadır.”

Teklifi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, RTÜK üyelerinin görev süreleri boyunca yetki ve sorumluluklarını nasıl kullandığının TBMM Genel Kurulu’nca denetlenmesi gerektiğini ifade etti. Özel, dünyada “geri çağırma ilkesi” olarak tanımlanan ve seçilmiş kişilerin seçildikleri yöntemle görevden düşürülebilmelerinin öngörüldüğü mekanizmalar bulunduğunu belirtti.

Özel şöyle devam etti:

“Özellikle RTÜK Başkanı ve üyelerinin son dönemde yaptığı bazı açıklamalar, RTÜK tarafından verilen bazı kararlar dikkate alındığında, TBMM üyeleri tarafından seçilen RTÜK üyeleri için de benzer bir mekanizma kurmanın gerekli olduğu açıktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ