CHP’den koronavirüs raporu: Doktor sayısı yetersiz, ani bir taleple sistem çökebilir

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, koronavirüs salgını sonrası sağlık sistemiyle ilgili rapor hazırladı. Doktor sayısının yetersiz olduğu belirtilen raporda, “Sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” denildi.Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi başlıklı raporda ülkelerin sağlık hizmetlerinde ani bir talep ve bunun sonucunda da sistemin tümüyle çökmesi tehlikesine karşı önlemler aldığına işaret edildi.


CHP Ankara Milletvekili Taşçıer’in raporunda şu tespitler yer aldı:

232 BİN HASTA YATAĞI VAR

Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.

BİN KİŞİYE 2.8 YATAK DÜŞÜYOR

OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.

YOĞUN BAKIM YATAĞI SINIRLI

Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır.

DOKTOR SAYISI YETERSİZ

OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

TÜRKİYE KÖTÜ DURUMDA

Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ