CHP ve DEVA: Yağma var, kıyılar rant sahillerine dönüştürüldü

Antalya’da Demre ve Alanya’da deniz alanı, iskele ve kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne kiralanmasına tepki yağdı.


Antalya’da Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık deniz alanı ve iskele ile Alanya’da Aydap mevkiinde kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesis Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne kiralandı. Vakıf görünümü altında kurulan şirket aracılığıyla yapılan kiralama Sayıştay denetiminin de dışında tutuluyor.

“HER NE KADAR VAKIF GÖRÜNTÜSÜ TAŞISA DA BİR ŞİRKETTİR”


CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, kiralamayı TBMM gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, “Muğla Valiliği kontrolündeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından kurulan MUÇEV Turizm Ticaret Limitet Şirketi Türkiye’nin en güzel kıyılarını adeta teslim almıştır. Her ne kadar iki kamu kurumunun ortaklaşa oluşturduğu bir vakıf görüntüsü taşısa da özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş bir şirkettir ve Muğla kıyılarındaki dikkat çekici pek çok yer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV’e kiralanmıştır.

Aynı şekilde Edirne’deki 11 kıyı alanını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının oluruyla işletmeye başlamıştır. Anlaşılan şimdi de sıra Antalya’ya gelmiş olmalı ki Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık denizalanı ve iskelenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 7 Temmuz 2020 itibariyle 10 yıllığına MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne kiralandığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“ALANYA DA NASİBİNİ ALDI”

Budak’ın önergesinde şu ifadeler kullanıldı: “Bunun yanı sıra Alanya’da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Aydap mevkiinde kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesisin dolan kiralama süresi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca aynı amaçla kullanılmak üzere yeniden uzatma istenmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının söz konusu tesisi MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne 7 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile 10 yıllığına kiraladığı ve ilgili şirkete yer tesliminin yapıldığı belirtiliyor.”

“YEREL YÖNETİMLERDE MUHALEFET VAR”

“İşin en dikkat çekici yanı MUÇEV daha çok muhalefetin yerel yönetimleri kazandığı yerlerdeki kıyıları ele geçirmeye başlamış durumda. Üstelik MUÇEV eliyle yürütülen işler, yasal sorumlusu Bakanlık ve Valilik tarafından yürütülse, yapılan her işin yasalara uygunluğunun, gelir ve giderlerin her bir kuruşunun hesabının Sayıştay denetiminden geçmesi gerekecek. Oysa şimdi özel bir şirket en güzel kıyıların işletmesini istediği gibi yapıyor ve ne yaptığını kimse bilmiyor. Türkiye’yi şirket gibi yöneteceğiz dedikleri tam da bu olsa gerek.”

“YAĞMALANMADIK BİR KARIŞ ALAN KALMADI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Belek ve Kadriye’deki günübirlik alanları halktan alıp otel rantına teslim etti. Aynı şekilde Manavgat Ulualan’da da golf otellerine en güzel, el değmemiş yerler tahsis ediliyor. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi bir de MUÇEV devreye girdi. Antalya’da yağmalanmadık bir karış alan bile kalmadı.”
Budak, önergede şu sorulara yer verdi: “MUÇEV Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır? MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’nin yöneticileri kimlerdir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Demre ve Alanya’da bahse konu alanları MUÇEV Turizm Ltd. Şti.’ne hangi çerçevede ve hangi bedel altında kiralamıştır?

‘DENETİMLERİ HANGİ KURUM VE KURULUŞLAR YAPMAKTA?’ 

Kiralama işlemi hangi usul ile yapılmıştır? Kiralama işlemleri öncesinde ilan/duyuru yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi kanallarda yayımlanmıştır? MUÇEV Turizm Ltd. Şti. söz konusu alanların işletmesini doğrudan kendisini mi yapacaktır yoksa alt işletmeciye mi verecektir? Kamu kurumları tarafından oluşturulan bir vakıf şirketi olan MUÇEV Turizm Ltd. Şti.’nin kıyılarda yaptığı iş ve işlemlerin denetimini hangi kurum ya da kuruluşlar yapmaktadır? Bakanlığınızın bu konuda yaptığı bir denetim var mıdır?”

DEVA’DAN TEPKİ: DOĞA GÜZELLİKLERİ YAĞMALANMAMALI

Kıyıların MUÇEV Turizm’e kiralanmasına bir tepki de DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen’den geldi. Yazılı açıklamasında Ekmen, “Söz konusu bu tasarruf, “Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 65. maddesi, Danıştay kararları, Anayasa ve 2863 sayılı Kanuna aykırıdır. ‘Kıyıları şirketlerin insafına bırakan’ bu karar, yerel yönetimleri devre dışı bırakarak, denetim dışı işlemlere imkân sağlayacak, yeni ve kontrol dışı rant alanları yaratacaktır” ifadelerine yer verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ