CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Saray hesabı ödemeden masayı devirmeye kalkmasın

Partisinin MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Saray ve şürekası hesabı ödemeden masayı devirmeye kalkmasın." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Öztrak, “Bugün toplantımızda, Vatandaşlarımızı ezen ekonomik krizi, Derinleşen devlet krizini, Yönetilemeyen sağlık krizini, Bunların iç içe geçmesiyle ortaya çıkan buhranı değerlendirdik. Bu buhrandan yurttaşlarımızı salimen çıkarmanın yollarını konuştuk” dedi.


“İSRAİL’İN ŞİDDETİ BAYRAM DİNLEMEDİ”

CHP Sözcüsü Öztrak, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ‘bayram dinlemediğini’ kaydetti.

Gazze’de yaşananların herkesin ‘kalbini parçaladığını’ dile getiren Öztrak, “Bölgede kadın ve çocuklar başta olmak üzere, Yaşanan sivil can kayıpları dehşet verici boyutlara ulaştı. Bu, çok büyük bir insanlık dramıdır. Filistin, Ortadoğu’nun kanayan yarasıdır. Bu yaranın kapanmasının formülü ise bellidir: 1967 sınırları temelinde iki devletli çözüm. Bu sağlanmadan ne İsrail ve Filistin, Ne de bölge huzura kavuşabilir. Biz bir kez daha, İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan saldırılarını kınıyor, Filistinli kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Bölgenin bir an evvel barışa kavuşmasını istiyoruz” dedi.

“ERDOĞAN’IN RANT DEVŞİRME ÇABASINI HAYRETLE İZLEDİK”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanı olduğunu hatırlatan Öztrak, “Başkanı Erdoğan Şahsım Hükümetinin Dış politikadan, İç politikaya rant devşirmeye çabalamasını da hayretle izledik” diye konuştu. Öztrak şöyle devam etti:

“‘Ümmet bizden liderlik bekler’ diyen Dışişleri Bakanı’nın sözleri, hala İhvan hayalleri kurduklarını, gerçeklerden ne kadar kopuk olduklarını gösteriyor. Oysa bu boş hayaller, Türkiye’yi bölgede bir başına bıraktı. ‘Ümmete liderlik edeceğiz’ diyerek, milleti perişan ettiler. Mısır’dan, Suudi Arabistan’a kadar, Aynı ümmete mensup, Tüm ülkelerle ve sınır komşularımızla kavgalı olduk. Şimdi bu ülkelerle arayı düzeltmek için, Artık Rabia işaretini ‘Dört çay’ demek için kullanır oldular. Ama tüm bu başarısızlıklardan hala da ders almıyorlar. Hükümete tavsiyemiz artık boş hayalleri bırakın, gerçekçi olun. Boşa kürek çekmeyin.

“EMEKLİNİN 400 LİRASI KESİLDİ”

BM Genel Kurulunun Başkanlığını yapan Volkan Bozkır’dan, Gerektiği gibi yararlanın. Unutmayın, Sizin bencilliğinizin, beceriksizliğinizin ve kifayetsizliğinizin bedelini, hep bu asil millet ödüyor. Değerli Basın Mensupları, Erdoğan Şahsım Hükümeti, Bayramda milletimizin ağzında ne tat, Ne de tuz bıraktı. 1.500 lira olması gereken ikramiyesinden, 400 lirası kesilen emeklilerimiz, Ağız tadıyla bayram kutlayamadı. Kendileri lebalep kongreler yaptı, Salgın azdı, Destek vermeden kapattıkları esnaf bayram kutlayamadı.”

“BAYRAM FAKİR FUKARANINI NEYİNE…”

Öztrak, ekonomik krizle ilgili de konuşarak, emekçilerin bayramı ‘ağız tadıyla kutlayamadığını’ ifade ederek, “Kapatılan Pazar yerleri nedeniyle, Ürünü tarlada kalan çiftçi, üç otuz paraya ücretsiz izne gönderilen işçi, kapanmada evine rızık götüremeyen, gündelikle çalışan emekçi de, Bu yıl ağız tadıyla bayram kutlayamadı. Bu ülkede bayram fakir, fukaranın neyine… Bayram Erdoğan Şahsım hükümetinin yandaşlarına… Bayram, Sarayın yandaş müteahhitlerine…” dedi.

“DESTEKLER ESNAFA DEĞİL SARAY MÜTEAHHİTLERİNE AKTI”

“Eve kapatılan vatandaş, Köprüden, tünelden, otoyoldan geçmedi, Hava alanlarından uçmadı” diyen Öztrak, ülkeye 40 yıl vergi ödeyen esnafa verilmeyen desteklerin, 17 günlük kapanma döneminde bile Saray müteahhitlerinin cebine akmaya devam ettiğini söyledi. Öztrak şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Nisan ayı bütçe rakamları açıklandı. Yılın ilk 4 ayında, ‘Milletin cebinden bir kuruş çıkmadan yapıyoruz’ dedikleri döviz garantili projeler için 10 milyar 297 milyon lira ödenmiş. ‘Hiç olmazsa bu son kapanmada, mücbir sebep nedeniyle bu garantileri ödemeyin, erteleyin, kapanmadan zarar gören vatandaşa, doğru düzgün destek verin’ dedik ama dinlemediler. Oysa İstanbul Havalimanı’nda İşletmeci konsorsiyumun devlete vereceği kira, mücbir sebep denerek, 2024’e ertelendi. 2 yıl da ek işletme süresi verildi. Demek ki olağanüstü durumlarda, Bu gibi değişiklikler mümkün. Peki, bu mücbir sebep, Sadece yandaş dara düşünce mi uygulanıyor? Yoksa dolarla, avroyla garanti verdiğiniz projelerin sözleşmelerine, Devlet lehine mücbir sebep maddesi koymadınız mı? Bedelini milletin ödediği, Bu sözleşmeleri niye gizliyorsunuz? Bu sözleşmeleri kimler hazırladı? Kimler imzaladı? Vatandaşın sırtından müteahhit zengin eden, Bu düzeni kim kurdu? Ne güzel demiş Mahzuni Şerif: Yoksulun sırtından doyan doyana, Bunu gören yürek nasıl dayana Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, Bilmem söylesem mi, söylemesem mi? Bugün, Âşık Mahzuni Şerif’in vefatının yıl dönümü… Kendisini bir kere daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

“İKTİDARIN ALDIĞI HER ŞEYİ GERİ VERECEĞİZ”

Seçim konusunda da açıklamalar yapan ve “Kendimize güveniyoruz” diyen Öztrak, “Ülkemizi kısa sürede ayağa kaldıran tecrübeli kadrolar bizde. Biz diyoruz ki yeni kurallarla, yeni kurumlarla ve yeni kadrolarla Türkiye sadece Orta Doğu ve Orta Asya’nın değil Avrupa’nın da yıldızı olabilecek bir ülkedir” ifadesini kullandı.

Ülkeyi yeniden düze çıkarmak isteklerini kaydeden Öztrak, seçim çağrısı yaparak şunları dile getirdi:

“Bu iktidarın milletimizden aldığı her şeyi milletimize iade etmek için hazırız. Saray ve şürekası hesabı ödemeden masayı devirmeye kalkmasın. Milletimizden helallik istemek için değil hesabı ödemek için sandığı getirsin artık vatandaşın önüne koysun.”

“HDP’YE BAKANLIK VERİLECEK Mİ?”

Öztrak ayrıca, gazetecilerin sorularına da yanıtladı. Bir gazetecinin olası Millet İttifakı iktidarında HDP’ye bakanlık verilip verilmeyeceği yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Öztrak, “Millet İttifakı’nın ortakları bellidir. HDP, Millet İttifakı’nın ortağı değildir. Bunun bilinmesine rağmen bu konuyu gündeme getirmenin hiçbir anlamı yoktur” yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ