Çelişkili Kanal İstanbul açıklaması soruldu: Geçmişte muhaliftik!

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kanal İstanbul’la ilgili farklı tarihlerde yaptığı birbirinin tamamen zıttı olan iki açıklamayı savunurken ilginç ifadeler kullandı.


Aslında çelişkiye düşmediğini savunan Bahçeli, ‘samimi bir şekilde ve iyi niyetli eleştirilerin dikkate alınması gerektiğini’ anlattı. Bahçeli’nin, “Biz o dönem (2011) muhalefet anlayışımız doğrultusunda eleştirdik, itiraz ettik.” sözleri dikkat çekiciydi.

Devlet Bahçeli, dün yaptığı açıklamada Kanal İstanbul Projesi’ne karşı çıkanları ‘gayri milli’ olmakla suçlamıştı. Açıklamasının ardından, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bahçeli’ye, “Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili dün yaptığınız açıklama çok konuşuldu. Hatta geçmişteki bazı sözlerinizle ters düştüğünüz söylendi. Ne diyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Bunun üzerine Bahçeli, bu konudaki düşüncelerinin çok net olduğunu iddia etti.


İYİ NİYETLİ ELEŞTİRİLER DİKKATE ALINMALI!

Sözlerinin arkasında olduğunu tekrarlayan Bahçeli, “Açıklamam da dedim ki, ‘Milliyetçi Hareket Partisi’nin geçmişte Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili eleştirileri, çekinceleri, ikazları yeri ve zamanı geldikçe yapılmış ve milletimizle paylaşılmıştır.’ Özellikle 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin siyasi şartlarının değiştiğine de vurgu yaptım. Ve de Kanal İstanbul Projesi’nden, lütfen dikkat edin, hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanları şuursuz ve gayri milli olarak değerlendirdim. Şayet haklı, geçerli ve meşru gerekçeler varsa elbette dikkate alınmalıdır iması yaptım. Bizim geçmişteki sözlerimizle çelişkiye düştüğümüzü zırvaladılar. Bilhassa 7 Mayıs 2011’de İstanbul Bayrampaşa’da yaptığım konuşmanın videosunu paylaştılar.” ifadelerini kullandı.

‘O DÖNEM ELEŞTİRDİK, İTİRAZ ETTİK’

Kanal İstanbul Projesi’ne yönelik samimi, iyi niyetli, dürüst her teklif ve eleştirinin dikkate alınması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Bahçeli, 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kanal İstanbul Projesi’ni ilan ettiğini hatırlattı. Bahçeli, “Biz o dönem muhalefet anlayışımız doğrultusunda eleştirdik, itiraz ettik. Daha sonra millet destek verdi, AK Parti’yi tekraren iktidara taşıdı. Yani projelere de ‘tamam’ dedi. Artık iktidar partisinin Kanal İstanbul Projesi’ni hayata geçirmesinin önünde engel de kalmadı.” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ