Bozdağ 'yok' dedi 8 kişi daha paylaşımdan tutuklandı

Bekir Bozdağ ‘paylaşımdan tutuklanan yok’ derken, 8 kişi daha cezaevine gönderildi.
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ “tweet yüzünden tutuklanan yok” derken, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle yapılan tutuklamalara her gün bir yenisi ekleniyor.

DHA’nın geçtiği bilgiye göre Elazığ'da sosyal medya hesaplarından ‘PKK propagandası’ yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişiden 8'i tutuklandı.

BAKAN ‘BİR ALLAHIN KULU YOK’ DEMİŞTİ


Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ 7 Ağustos’ta Türkiye’de attığı tweet nedeniyle kimsenin tutuklanmadığını iddia etmiş, “Tweet yüzünden tutuklandı, çok büyük bir algı operasyonu. Türkiye'de tweet attı diye tutuklanan bir Allah'ın kulu var mı, yok” ifadelerini kullanmıştı.

Oysa İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi 7 Ağustos 2016’da yaptığı açıklamada Mart-Ağustos 2016 tarihleri arasında 3 bin 710 kişi hakkında işlem yapıldığını açıklamıştı. Bakanlık, gözaltına alınan 3710 kişinin 1656’sının tutuklandığını, 1203’ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını, 84’ünün gözaltına olduğunu, 767’sinin ise gözaltından serbest bırakıldığını duyurmuştu.

Açıklamanın yapıldığı tarihte açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli sürecin devam ettiği de belirtilmişti. Yazılı açıklamada sosyal medya için “Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere” gibi bir ayrıntı da verilmişti.

Söz konusu verilerinn açıklandığı tarihte de Bekir Bozdağ Adalet Bakanı’ydı.

MODACI, SANATÇI, GAZETECİ, MÜZİSYEN: BİNLERCE VAR!

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklananların bazıları ise şöyle:

- Modacı Barbaros Şansal “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”ten 4 Ocak 2017’de tutuklanmış ve Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti. Şansal’ın tutuklanma gerekçeleri arasında "Sosyal medya paylaşımlarının halkta oluşturduğu infial" gösterilmişti.

- cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüyle ilgili haberin Cumhuriyet’in Twitter hesabından paylaşımında kullanılan “biçti” ifadesi nedeniyle "terör örgütü propagandası" ve "kişinin hatırasına hakaret" suçlamasıyla 15 Mayıs 2017’de tutuklanmıştı.

- Sanatçı Fazıl Say, paylaşımlarında “dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla 2013’te 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, Yargıtay 2015’te kararı bozmuştu.

- Gazeteci Hüsnü Mahalli katıldığı TV programındaki yorumları ve paylaşımlarında “Türkiye milletini, Cumhuriyetini alenen aşağıladığı ve hakaret ettiği”, "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarıyla iddiasıyla 14 Aralık 2016’da tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ