Beyaz Saray'da bomba Türkiye sorusu

"Türkiye’deki referendumun Venezuela’dakinden farkı ne? Neden tanıdınız"
Pazartesi günü Beyaz Saray’da Venezuela’da yapılan referandumla ve ABD’nin getirdiği yeni ambargolarla ilgili bir basın toplantısı yapıldı.ABD, Venezuela’da hafta sonu yapılan referendumu meşru bulmadığını ilan etti ve Başkan Maduro’ya yeni ambargolar koydu.

Toplantıyı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Başdanışmanı McMaster ile Hazine Bakanı Munchin yaptılar.

Sorulardan birisinde ise Venezuela’daki referandumu tanımazken neden Erdoğan’ın yaptığı referandumun tanındığı soruldu. Soruda Erdoğan’ın referendumun da Erdoğan’ın ”güçlerini artırdığı, bazılarının da referendum sonuçlarını şaibeli bulduğu bir referandum oldu. Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Sonra Erdoğan Washington’a geldi ve adamları protestocuları Büyükelçiliği önünde dövdü. Venezuela ile Türkiye arasındaki fark nedir?”


Cevap olarak McMaster şunu söyledi:

”Fark şu: Bu Venezuela’da anayasasının sonu demek. Bu bir sürecin hızlandırılmış hali, Maduro rejimi içerisinde ve tamamen sınırlandırıyor. Bu seçim Maduro’yu çok özel bir kulüb içine sokuyor. İnsanları acımasızca baskı altına alanlar kulübü içinde Magawi, Başar Esad, Kim Jun Un bulunuyor. Bu anayasayı tamamen gaspediyor.”

Gazeteci ise bu referendumun sonuçları ile Türkiye’dekinin aynı olduğunu anlatmaya çalışırken McMaster’in dinlemediği görülüyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ