Belediyeyi kaybettiler, personel alımını hızlandırdılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'li aday Ekrem İmamoğlu tarafın kazanıldı ancak AKP itiraz etti, YSK seçimi iptal etti ve 23 Haziran'da İstanbullular bir kez daha sandığa gitti.


İYİ Parti ve HDP'nin tam desteğini alan İmamoğlu, bu kez 806 bin oy fazla alarak yeniden seçildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve başlamadan belediye şirketlerinde yaşanan skandallar ortaya çıkmaya başladı. Belediyeyi kaybedeceğini anlayan AKP'nin personel alımını hızlandırdığı tespit edildi. 

Belediye şirketlerinden İstanbul Personel Yönetim A. Ş.’de (İSPER) 2 seçim arası 314 personel istihdam edildiği ortaya çıktı.


Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, alımların 193’nün İSKİ’de vezne memuru olarak çalışan Vakıfbank Personeli olduğu ve 23 Haziran İBB seçiminden 2 gün önce kadroya geçirildiği öğrenildi.
İSPER’de 2 seçim arasında yani 31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında toplam 314 personel istihdam edildiği ortaya çıktı. 62 personel ilaçlama, engelliler, halkla ilişkiler ve İnsan kaynakları raporlama işleri kapsamında, 59 personel de “Caddebostan ve Florya Plajlarının İşletilmesi İşi” kapsamında geçici personel olarak istihdam edilmiş.

193 personelin ise İSKİ ile tahsilat anlaşması kapsamında Vakıfbank çalışanıyken İBB seçiminden 2 gün önce İSPER’in kadrosuna geçirildiği öğrenildi. Çalışanlara Vakıfbank tarafından geçen günlerde yasal haklarına ilişkin bilgilendirme mesajı da atıldı. 

Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Kemal Şahin Vakıfbank’tan İSPER’e vezne tahsilat personeli alınmasının şirketin kuruluş amacına aykırı olduğunu belirterek “Bu personelin çoğu Vakıfbank’ta 2006 yılından beri çalışıyor. Şirketin kuruluş amacı İBB’nin sağlık ve sosyal alanlardaki projelerine kaliteli hizmet ve profesyonel iş gücü sağlamakken İSKİ’nin veznelerinde çalışan bu banka personeli neden İSPER A.Ş’ye alındı? İBB’ye yıllık ortalama 18 milyonluk bir yük getirmiştir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ