Başak Demirtaş: Yan yana gelmek kimseye zarar vermez

Başak Demirtaş, siyasetin merkezine oturan "tiyatro oyunu" birlikteliği hakkında "Savaştan, şiddetten yana olmayan, demokrasi ve barış isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.
Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş son günlerde çokça konuşulan “tiyatro buluşması” hakkında açıklama yaptı. Kadir İnanır, Dilek İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile birlikte Selahattin Demirtaş’ın Devran isimli romanından uyarlanan oyunu izleyen Başak Demirtaş, “Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir” dedi.


“YAN YANA DURMAK ŞİDDETİ BÜYÜTMEZ”

Kişisel twitter hesabından açıklama yapan Başak Demirtaş eleştirilere cevap verdi.

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

“Yan yana durmak şiddeti büyütmez, aksine her sorunun demokrasi içinde, diyalogla çözümünü kolaylaştırır. Burada asıl görev ve sorumluluk da siyasettedir.

Bizim şiddetle aramızdaki mesafe ise bazılarının varsaydığının çok ötesindedir. Şiddete karşı olmak ahlaki ve ilkesel tutumumuzdur. Bununla birlikte, asıl önemli olan şiddeti, savaşı nihai olarak sonlandıracak çözümler üretmektir.

Bir yandan “Şiddetle aranıza mesafe koyun” demek ama bir yandan da şiddet politikaları yürütmek, ahlaki ve ilkeli değildir.

Oysa her türlü sorunumuzu konuşarak çözmeyi yeniden yeniden denemek zorundayız. Savaştan, şiddetten yana olmayan, demokrasi ve barış isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Son günlerde üzücü haberler okuyoruz. Türkiye’de ve Suriye’de devam eden şiddet ortamı sebebiyle ana-baba evlatları yaşamlarını yitiriyor. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz.

Analar ve acılar arasına ayırım koymadan, acıları yarıştırmadan; herkesi barış içinde, bir arada, özgürce, eşitçe yaşayabilmek için yan yana gelmeye davet ediyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ