Bakan, AKP’li belediyelerin ithal harcamaları için ‘ticari sır’ dedi

CHP Milletvekili Antmen, AKP'li belediyelerin yurt dışından ithal ettiği ürün ve hizmetlerle bunlara harcanan paraları sordu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Harcamalar ticari sır" diyerek soru önergesini yanıtlamadı.
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AKP’li belediyelerin yurt dışından ithal ettiği ürün ve hizmetlere ne kadar harcama yaptığına ilişkin olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ruhsar Pekcan imzasıyla verilen yanıtta “Belediyelere ilişkin talep edilen bilgiler ticari sır niteliğinde olduğundan bahse konu talebin karşılanması mümkün bulunmamaktadır” denildi.


‘NE DEMEK TİCARİ SIR?’ 

Harcamaların açıklanmamasına tepki gösteren Antmen şöyle dedi: “Ben Milletvekili olarak halk adına Anayasa’nın verdiği görev ve de yetkiyle belediyelerin 2003 ila 2020 yılları arasında yurt dışından neler ithal ettiklerini sordum. Belediyelerin ithal ettiği ağaç, peyzaj ve zirai ürünleri nedir ne kadar ödenmiştir diye sorular yönelttim. Gelen yanıt ise ‘ticari sır’ oldu. Ne demek ticari sır? Ben kimsenin özel ticari ilişkisini sormuyorum. Halkın parasıyla yürüyen kurumların yurt dışından neyi ne kadara aldıklarını sordum. Halkın parası nerelere harcanmış bunu öğrenmek istedim. Anlaşılıyor ki ticari sır diyerek kapatmak istedikleri parasal ilişkiler var.”

‘KİM BİLİR VATANDAŞIN PARASI KİMLERLE ÇARÇUR EDİLDİ?’ 

Alpay Antmen sadece bir ağacı 26 bin 500 liraya alan belediyelerin bulunduğunu belirterek “Bu sadece ortaya çıkanlar. Kim bilir vatandaşın milyarlarca parası kimlerle çarçur edildi. Kimler zengin edildi ve bu ihya edilen kişilerden neler alındı? Bunların hepsinin ortaya çıkması gerekiyor. Vatandaşın parasını harcayıp arkasından bu paraları nereye harcadıklarını sorunca ‘ticari sır’ diyemezsiniz. Diyorsanız korktuğunuz bir şey var demektir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ