Bahçeli: Taliban ve diğer unsurlarla çözülemeyecek bir sorun yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Taliban ve diğer unsurlarla çözülemeyecek bir sorun olmadığını ifade etti. Bahçeli, "Türkiye, Afganistan’da her kesimle görüşmelidir. Buna Taliban da dâhildir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Afganistan'da her kesimle görüşmesi gerektiğini belirterek, Buna Taliban da dâhildir" dedi.

Türkgün'e konuşan Bahçeli, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Erken seçim hakkındaki bir soruya Bahçeli, "Duymayan varsa tekrar edeyim, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri zamanında yapılacak. CHP, boşa kürek çekiyor. Sabretsinler, 2023 yılının haziran ayında sandıkta hesaplaşacağız" dedi.

Kuzey Kıbrıs'ın eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı hedef alan Bahçeli, "Akıncı benim muhatabım değil. Onun seviyesine inemem. Onun dengi ve eşiti Rumlardır. Çarpıtmasın, AKEL mensubu mu değil mi? EOKA militanı mı değil mi? Onu söylesin" ifadelerini kullandı.

"TALİBAN VE DİĞER UNSURLARLAR ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUN YOK"

Dünden bugüne Türkiye’nin Afganistan politikasında dört unsurun ön plana çıktığını ifade eden Bahçeli, "Bunlar, Afganistan’ın birlik ve bütünlüğünün korunması, güvenlik ve istikrarının sağlanması, ülkede halk desteğini ve katılımı ön planda tutan geniş tabanlı siyasi yapının güçlenmesi ve Afganistan’ın terörden ve aşırı akımlardan arındırılarak, halkın huzur ve refaha kavuşturulmasıdır" diye konuştu.

Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu ülkenin istikrar ve iç barışına destek vermemiz tabiidir, olmalıdır. Mesele bir havalimanını beklemenin çok daha ötesindedir. Bu ülkede huzurun ve güvenliğin temini için Türkiye üzerine düşeni yapabilir. Netice itibarıyla orada işgalci olmayacağız. Bunu aklımızdan bile geçirmeyeceğiz. Türkiye, Afganistan’da her kesimle görüşmelidir. Buna Taliban da dâhildir."

"ABD’yle masaya oturan Taliban’ın, Türkiye’ye şaşı bakması eşyanın tabiatına aykırıdır" diyen Bahçeli, şunları ifade etti:

"Afganistan yönetimi, ülkemizin havaalanı misyonunun hukuki altyapısı için gereken davet mektubunu bildiğim kadarıyla Türkiye’ye iletti. Askeri varlığımızın meşruiyet zemini ise, NATO anlaşması ve tezkere çerçevesinde 11 Eylül’e kadar geçerli. Bunu uzatmalıyız. Taliban, 13 Temmuz’da bir açıklama yapmış. Afganistan’daki askeri varlığımızın Doha Anlaşması hilafına sürdürülmesini kınamış. Taliban ve diğer unsurlarla çözülemeyecek bir sorun yoktur. Hedef Afganistan’ın güvenliği ve dirliğidir.

Bu ülke nüfusunun yüzde 20’ye yakını soydaşımızdır. Biz başkalarından çok daha yakınız. Beraberce her müşkülü aşarız. Parti olarak Türkiye’nin Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı’ndaki muhtemel mevcudiyetini destekliyoruz. CHP yönetimi bu işlerden anlamaz. Yaydıkları karamsarlık tutmaz."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ