Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Türkiye ziyaretini, "Veliaht prens gelecek, kur ve faiz düşecek. Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer." sözleriyle değerlendirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye gelişini ‘Hesap ne?’ sorusuyla eleştiren Babacan, “‘Veliaht prens gelecek, kur ve faiz düşecek’. Fısıltı… Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer. Güven ortamını oluşturmadan faizi, enflasyonu, döviz kurunu düşüremeyecekler. Bu faiz güvenle düşecek. Güven nasıl oluşturulur? Konuşunca doğruyu söyleyeceksin. Söz verince tutacaksın. Emanete hıyanet etmeyeceksin. Hukukla, adaletle hareket edeceksin. Ehliyetli, liyakatli kadrolarla çalışacaksın. Her kararını istişareyle alacaksın. Şeffaf olacaksın. Her zaman hesap vermeye hazır olacaksın. Bunu yap güveni oluştur” dedi.


EK BÜTÇE: HAYAL ALEMİNDE YAŞIYORLAR

Babacan Meclis’e sunulan ek bütçeye de şu sözlerle tepki gösterdi:

“Hayal aleminde yaşıyorlar. Bunlar, burunlarının ucunu dahi göremiyorlar. Bir bildiğimiz var edasıyla ortada dolaşıyorlar ya. İnanın hiçbir şey bildikleri yok. ‘Bu kadar saçmalanamaz’ diye soruyorlar. Hiçbir şey bilmiyorlar.”

Bütçedeki faiz giderlerini yıllara göre kıyaslayan görüntüler de gösteren Babacan,

“Ek bütçede faiz giderleri için tam 90 milyar lira daha ödenek çıkartmak istiyorlar. Önceki bütçede 240 milyar. Ek bütçe için istedikleri rakam 90 milyar. Yetmedi, bir de Kur Korumalı Mevduat için 40 milyar lira daha koymuşlar. Rakam çıktı mı 370 milyar liraya? Yetmedi. KKM için iki kanaldan ödeme yapılıyor. Merkez Bankası’ndan yapacakları ödeme burada yok. Onu da ekleyin, en az 400 milyar liralık faiz ödemesiyle karşı karşıya olacağız” şeklinde konuştu.

‘YANILTICI BİLGİ ARAYANLAR BEŞTEPE’YE BAKSIN’

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen, sosyal medya ve internet haberciliğine dönük düzenlemeler içeren kanun teklife ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, söz konusu yasayla tamamen yeni suç çeşidi uydurulduğunu söyledi.

Düzenlemeyle ‘Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasının getirilmek istendiğini dikkat çeken Babacan, “Sansür yasasını çıkaranlara buradan soruyorum: ‘Enflasyon yüzde 73 buçuktur’ demek mi halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktır? Yoksa ‘Enflasyon en az yüzde 150’ demek mi? Hangisi doğru? Hangisi halkı yanıltıcı bilgi? Sayın Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılmış davalar falan yok’ demişti. Adalet Bakanlığı da ‘En az 35 bin 500 dava açıldı’ diyor. Yanıltıcı bilgi avcıları, hedeflerini uzaklarda aramasınlar, Beştepe’ye baksınlar” ifadelerine yer verdi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ