"AYM tutuklu vekiller için tahliye kararı aldı, ama..."

Türkiye’de, ‘serbest seçimlerin de sonunun geldiğini’ söyleyen HDP yöneticisi Alp Altınörs, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu HDP'liler için tahliye kararı aldığını ama ‘Saray blokajı’ nedeniyle açıklayamadığını öne sürdü.
HDP’nin Kürt siyasetinden gelmeyen ve ‘sol kanadından’ bir siyasetçi olan Parti Meclisi Üyesi Alp Altınörs 2019 seçimlerini değerlendirdi.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’a konuşan Altınörs, HDP’nin ‘Türkiye partisi olma’ iddiasının halen devam ettiğini belirterek, “16 Nisan Türkiye’nin bütün demokratlarına bir şey söyledi: Demokrasiyi gerçekten istiyorsak, bu iktidarın zulmünü, zorbalığını yenmek istiyorsak, Kürt halkıyla birleşmek zorundayız. İddiamız, Türkiye halklarının 16 Nisan’da sergilediği ortak demokratik duruşu kalıcı bir ortaklığa dönüştürmektir” yorumunda bulundu.

CHP’nin Adalet Yürüyüşüne de değinen Altınörs “Adalet Yürüyüşü, bir nevi CHP’nin özeleştirisiydi” dedi. ‘Ortak projelere kapalı değiliz’ yorumunda bulunan Altınörs “Bizim için önemli olan ortak amaç, hedef ve ilkelerdir” diyor.


Bu arada Altınörs çarpıcı bir ‘gayrıresmi’ duyumu da aktardı. Altınörs, “Gayriresmi kanallardan ulaşan bilgiler, AYM’nin milletvekillerimizin özgürlüğü yönünde karar aldığı ama bunu Saray’ın blokajı nedeniyle açıklayamadığı yönünde” dedi. Altınörs ‘ Gayriresmi kanallardan ulaşan bilgiler, AYM’nin milletvekillerimizin özgürlüğü yönünde karar aldığı ama bunu Saray’ın blokajı nedeniyle açıklayamadığı yönünde. AYM’nin bir yıldır süren suskunluğu artık bozulmalı. Aksi halde, muhtemelen süreç AYM’yi aşarak AİHM’de görüşülmeye başlanacak’ ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ