‘Aşk-ı Memnu’nun Hilmi’si Recep Aktuğ hayatını kaybetti

Bir süredir hastanede KOAH tedavisi gören, Türk televizyon tarihine damga vuran Aşkı Memnu dizisinde Hilmi karakterini canlandıran, usta oyuncu Mehmet Recep Aktuğ hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Mehmet Recep Aktuğ KOAH sebebi ile geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmıştı. Yaklaşık bir yıldır tedavisi süren Aktuğ’dan kötü haber geldi. Ölüm haberini, ailesi Recep Aktuğ’un sosyal medya hesabından duyurdu. Aktuğ’un ölüm haberini kendisi gibi oyuncu olan kızı Zeynep Aktuğ yaptı. Zeynep Aktuğ babasının sosyal medya hesabından şu notu paylaştı, “Recep Aktuğ vefat etmiştir….Tüm sevenlerinin başı sağ olsun….” Recep Aktuğ, Türk televizyon tarihine damga vuran Aşkı Memnu dizisinde Hilmi karakterini canlandırmıştı.

RECEP AKTUĞ KİMDİR


Mehmet Recep Aktuğ, 13 mayıs 1954 de İzmir Çeşme’de dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini İzmir’de tamamlayan Aktuğ, 1973 yılında liseye devam ederken Anadolu pop tarzında müzik yaptığı “Gelenek” adlı bir müzik grubu vardı. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Şişli siyasal bilgiler yüksek okulunda okurken “Grup Stüdyo” adlı bir gruba katıldı. Siyasal Bilgiler’de dört sene okuduktan sonra TM Devlet Konservatuarına kaydoldu. Eğitimi süresince pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde ve Hafta Sonu Gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı.MÜZİSYEN KİMLİĞİYLE ÖNE ÇIKIYOR

Recep Aktuğ, bazı arkadaşları ile birlikte “Arı Yapım” adlı bir şirket kurdu. Sezen Aksu şirketin ilk sanatçısıydı. İlk plak da ‘Kaybolan Yıllar’dı. Bu çalışmayı Türkiye’de olay haline gelen “Disko Fasıl” takip etti. Recep Aktuğ, 1976 yılında Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu Kısa Dalga’yı kurdu. Kısa Dalga ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yaptı. 1978 yılında Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı.

EUROVİSİON İLE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

1979 yılında Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 yılında Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı ve askere gitti. Askerden döndüğünde ilk işi, en son bıraktığı sahneye Bebek Belediye Gazinosu’na sevgili Sezer Güvenirgil ile birlikte çıkmak oldu. Bu çalışma sonrası oteller donemi başladı. 1983 yılında Etap Marmara Oteli Merhaba Barında çalışmaya başladı. Aynı yıl 1983 yılında Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Aktuğ; bir çok reklam filminde ve dizide de rol aldı.

Recep Aktuğ’nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana ve Siyah Gül adlı iki müzik albümü de bulunmakta.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi. Bu arada birçok reklam filmi ve dizide de oynadı. Koçbank’ın “pusula” reklamı, “Kurtlar Vadisi” dizisi konsolos Ender Bey karakteri ve “Aşk-ı memnu” adlı dizide Hilmi karakteri bunlardan bazıları.

1984 yılında Devlet Tiyatrosunda Faik Ertener’in sahneye koyduğu çocuk oyunlarında besteci ve müzisyen olarak çalıştı.

1985 yılında bir kızı oldu.Aynı sene Feza Tok ile bir Eurovision çalışması yaptı.

1986 Yılında Bağdat Caddesi Cafe Opera da iki sezon üst üste müzik yaptı.

1988 yılında Divan Oteli Kehribar Bar’ın açılışını yaptı.

1989 da Büyük Ada Değirmen’de çalıştı.Bu arada ilk kaset çalışması başladı.

1990 da Ankara Merit Altınel Otel’de çalıştı.

1991 yılında Marmaris Grand Azur Oteli-La Perla ve bir gece kulübünde aynı anda çalıştı.

1992 yılında Kuruçeşme Taka Bar’da,Bebek Feliçita Bar’da işletmecilik yaptı.

1993 yılında Bebek Tonoz’da çalıştı.

1994 yılında tekrar Ankara Merit Altınel Otel’e döndü.

1995-1996 yılında ise bu kez İstanbul Merit Altınel Otel’deydi.

1997-98 yılları Caddebostan Balıkadamlar Klübü’nde çalıştı.

1999 yılında Büyük Klüp’e geçti.

2000 yılında yine Büyük Klüp devam etti. 2000 yılının son aylarında Merit Mersin Oteli’nde çalıştı.

2001-2002 yıllarında İstanbul’da The Plaza

Otel,The President Otel ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde çalıştı.

2004-2005 yılında ise tekrar Büyük Klüp’te çalışmaya başladı.

2005 – 2010 yıllarında Büyük Klüp’te ve çeşitli otellerde çalışmaya devam etti.

2009 yazında “ALIŞMA BANA” isimli albümünü piyasaya çıkaran sanatçı Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 Şubat ayında albümünün her şarkıya ayrı klip çekilmiş DVD versiyonunu hazırladı ve dinleyicilerinin
beğenisine sundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ